Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Hipodonti Eksik Dişler Teşhis ve Tedavisi

Hipodonti Eksik Dişler Teşhis ve Tedavisi
Mart 3

Hipodonti Eksik Dişler Teşhis ve Tedavisi

Hipodonti, kişinin dişlerinin eksik olduğu doğuştan gelen bir durumdur. Doğuştan eksik dişler (CMT) genellikle bir aileden geçen genetik bir özellik veya altta yatan bir bozukluk nedeniyle oluşur. İlaçlara, enfeksiyona veya travmaya erken maruz kalma da buna neden olabilir. Hipodonti tedavisi; ortodonti, kısmi köprüler, protezler ve diş implantlarını içerebilir. Çocuklar süt dişlerini kaybetmeye başladığında bu bir geçiş sürecidir; ancak kalıcı bir diş çıkmadığında Hipodonti olarak bilinen durum oldukça yaygındır ve birçok tedavi yöntemini içerir.

Diş agenezisi olarak da bilinen hipodonti, bir bireyin dişlerinin eksik olduğu doğuştan bir durumu ifade eder. Hangi dişlerin eksik olduğuna bağlı olarak, bir çocuğun çevresindeki dişlerde dengesizlik, maloklüzyon, yetersiz kemik büyümesi, çiğneme zorluğu ve artikülasyon sorunları olabilir.

Doğuştan Eksik Dişler (Hipodonti) Nasıl Teşhis Edilir?

Diş hekiminiz, çocuğunuzun dişlerinin eksik olup olmadığını belirleyebilecektir. Çocuğunuzun ağzı hala süt dişleriyle dolu olsa bile, röntgen ışınları genellikle kalıcı dişlerin olması gereken boşlukları ortaya çıkarır .

Doğuştan eksik dişler genellikle ailelerden geçen bir özellikten kaynaklanır ve çoğu zaman bir ya da iki dişi etkileyebilir. Bununla birlikte; bazı genetik koşullar, belirli enfeksiyonlar ya da travmaya sonrası bazı ilaçlara erken maruz kalma durumu da hipodontiye bağlanmıştır. Bir çocuğun ikiden fazla dişi eksikse, ektodermal displazi olarak bilinen bir bozukluk için değerlendirilmesi önerilir. Ektodermal displazi çok nadir görülmesine rağmen, birkaç diş eksikliğine neden olabilir ve mevcut dişler, sivri veya koni benzeri bir görünümle şekilsice gelişebilir. Ektodermal displazi saçı, tırnakları, cildi ve bezleri de etkileyebilir; ancak genellikle bir çocuğun dişleri gelişene kadar bu semptomlar fark edilmeyebilir.

Hipodontide Tedavi Seçenekleri

Doğuştan eksik dişler, uzun vadeli sorunlara yol açabileceğinden çocuğunuzun tedaviye ihtiyaç duyup duymadığını belirlemek için bir diş hekimi tarafından muayene edilmesi önemlidir. Eksik dişlerin sayısına ve yerine bağlı olarak hipodontiyi tedavi etmenin birkaç yolu vardır.

  • Diş telleri, boşlukları kapatmak ve çocuğunuzun dişlerinin sağlamlığını sağlamak için kullanılabilir.
  • Kısmi bir köprü, eksik bir dişin veya dişlerin yerini alabilir ve çevresindeki dişlere stabilite sağlayabilir.
  • Birkaç diş eksik veya şekilsiz olduğunda, protezler en iyi tedavi yöntemi olabilir.
  • Diş implantları , eksik dişlerin yerine konması için etkili bir seçenektir.
  • Diş kronları bazı durumlarda, özellikle de dişleri şekilsiz ektodermal displazili çocuklar için yardımcı olabilir.

Çoğu durumda doğuştan eksik dişler, ciddi bir sorun değildir. Çocuğunuzun bir veya iki dişi eksikse, yirmi yaş dişleri olmasa bile tedavi edilebilir. Diş hekimine düzenli ziyaretler, eksik dişleri erken teşhis etmenin ve çocuğunuz için uzun vadeli sorunları önlemenin en iyi yoludur.

Gülümseme özgürlüğünü etkileyen doğuştan eksik dişler sonucunda bir çocuk, özgüveniyle de mücadele edebilir. Eksik süt dişleri genellikle eksik kalıcı dişlere işaret edebilir. En yaygın eksik dişler, yirmi yaş dişleri olarak bilinen üçüncü azı dişleridir. Doğuştan eksik dişler (CMT) kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülür.

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.