Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Gluten Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Gluten Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiler?
Şubat 23

Gluten Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Gluten ve ağız sağlığı ilişkisi, çölyak hastalarının merak ettiği bir diğer konudur. Gluten intoleransı olan kişilerin; diş minesinin aşınması, aşırı çürükler, iltihaplı veya tahriş olmuş diş etleri ve renksiz dişler gibi ağız sağlığı sorunlarına sahip olma olasılığı çok daha yüksektir.

Gluten, bazı tahıllarda yiyecekleri bir arada tutan proteinleri ifade eder. Buğday, arpa ve çavdar, glütenle en çok ilişkilendirilen üç besindir. Tahıllar, makarnalar, ekmekler, soslar, gıda boyası ve hatta bira da ortak bileşenler grubunda bulunur. Gluten vücut tarafından parçalanamadığı için emilir. Çölyak hastalığı olan bireyler, ince bağırsağa zarar veren bir otoimmün reaksiyonunu tetiklediği için glüten içeren yiyecekleri yiyemezler. Glütensiz beslenme şekli, genellikle daha sağlıklı bir yaşam tarzı ile eş değerdir. Bazı glütensiz yiyecekler, glüten muadilleri kadar yüksek kalorili olup; yüksek rafine karbonhidrat ve şekerler içerebilir. Bu da gluten ve ağız sağlığı ilişkisi hakkında bir diğer önemli detaydır.

Aşırı glutenli gıdalar tüketmek, sadece bağırsaklarımıza değil; birçok doku ve organımıza zarar verebilecek tehlikeleri barındırıyor. Gluten ve ağız sağlığı ilişkisi ile ilgili belirtmek istediğimiz en önemli iki şey ise; glutene duyarlı bireylerde  tekrarlayan ağız yaralarının ve dilde ağrı şişmelerin yaşanıyor olmasıdır.

 

 

Gluten Dişlerimi Nasıl Etkiler?

Glüten intoleransınız varsa, glütenin dişleriniz üzerindeki etkisini dikkate almak önemlidir. Çölyak hastalığı olan kişiler aslında diş minesinde aşınma olabilir; çünkü vücutları dişlerini korumak için gerekli olan vitamin ve mineralleri emmekte güçlük çeker. Ayrıca glüten, vücudun sağlıklı kemiklere sahip olması için gerekli olan K Vitamini'ni üretmesini engelleyebilir. Gluten ve ağız sağlığı ilişkisi konusunda oluşabilecek ağız sağlığı sorunları arasında aşırı boşluklar, iltihap sorunları, aşırı tahriş olmuş diş etleri ve rengini kaybetmiş dişler bulunur.

Gluten intoleransı teşhisi konulmuş bir bireyseniz;  glütensiz beslenmenin yanı sıra günde en az iki kez diş fırçalama ve diş ipi kullanmayı içeren iyi bir ağız sağlığı bakımı rutini oluşturmanız çok önemlidir. Özellikle çölyak hastası bireylerin; gluten ve ağız sağlığı ilişkisi açısından düzenli olarak maksimum altı ayda bir diş hekimi kontrolünden geçmesi önemlidir.

 

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.