Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Uçuk Virüsü ve Diş Hekimi

Uçuk Virüsü ve Diş Hekimi
Şubat 23

Uçuk Virüsü ve Diş Hekimi

Ateş kabarcıkları olarak da bilinen uçuklara, herpes simpleks virüsü tip 1 (HSV-1) neden olur. Virüs sinirlerinizde yaşar ve cildinize zarar verir. Uçuk virüsü, yüz çevresi de dahil olmak üzere; genellikle dudaklarda yaklaşık bir hafta süren yaralara neden olur. Nadir durumlarda, vücudunuzun diğer bölgelerinde uçuklar görünebilir.

Virüs, HSV-1'li bir bireyin cildi veya vücut sıvıları ile temas ederek kolayca yayılır. İnsanların yaklaşık üçte ikisi HSV-1 enfeksiyonunu taşır; ancak bazılarında uçuk virüsü gelişir. Belirli bir genetik bileşen ve bir tetikleyicinin (ateş, stres veya çok fazla güneş gibi) kombinasyonu salgınlara yol açar.

Birçok insan salgından önce karıncalanma, yanma veya kaşıntı hissi yaşar. Salgının olduğu yer, kabarcıkların ortaya çıkmasından önce şişer ve kızarır. Kabarcıklar patladığında ise uçuklar oluşur. Sonunda, yaralar kabuklanacak ve bir süre sonra kabuk döküldüğünde iyileşecektir. 

Uçuk virüsü olan, HSV-1 yönetilebilir; ancak iyileştirilemez. Reçeteli antiviral kremler bir uçuğun süresini kısaltabilir ve reçetesiz satılan kremler oluşacak semptomlara yardımcı olabilir.

Bulaşıcı olmasına rağmen, uçuklar genellikle tehlikeli değildir.

  • Uçuğunuz kabuklanmadan bir haftadan fazla sürüyorsa
  • Uçuk, konuşma veya yutma yeteneğinizi engelliyorsa
  • Uçukla birlikte yüksek ateş belirtisi varsa
  • Birden fazla uçuk çıkarırsanız

bir tıp uzmanına veya diş hekimine görünmeniz gerekebilir.

Canker Sore Nedir?

Ağzın iç tarafında kanker yaraları belirir ve boyutları değişir. Yaralanma veya stres gibi birkaç faktör, bir boğaz ağrısının ortaya çıkmasına neden olabilir. Boyutları farklılık gösterir ve diş etlerinde, yanakların veya dudakların iç kısımlarında, dilde veya ağzın çatısında belirebilir.

Bu yaraların iyileşmesi genellikle bir veya iki hafta sürer. Daha küçük pamukçuk yaraları genellikle minimum rahatsızlıkla kendiliğinden geçebilir. Daha büyük pamukçuklar oldukça ağrılı olma eğilimindedir ve reçetesiz satılan kremler, jeller veya ağız gargaraları gibi reçeteli tedavilerle yatıştırılabilme durumları vardır.

Uçuk virüsü nedeniyle çoğu durumda diş hekimine görünmeniz gerekmez. Uçuklara oldukça bulaşıcı bir virüs neden olduğu için, aktif bir salgın yaşadığınızda ise virüsü diğer insanlara yayma riskiniz oldukça yüksektir.

 

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.