Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Sedasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Diş Sedasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Şubat 23

Diş Sedasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çok gergin olduğunuz için diş hekimine gitmeyi ertelediğiniz oldu mu? Pek çok insan dişçiye gitme veya diş hekimliği prosedürü geçirme endişesi yaşar. Diş sedasyonu, hastaların rahatlamasına yardımcı olmak için (çok gergin olduğunda veya diş tedavisi yaptırmaktan korktuğunda) uygulanan sakinleştirici bir yöntemdir. Hasta, operasyon sırasında anestezi uzmanları veya hekimler tarafından kontrollü bir şekilde yarı uyur hale getirilir.

Diş Sedasyonunu Kullanma Nedenleri

Korku ve kaygı, insanların diş tedavisi görmesini engelleyebilir ve bu da ileriki dönemlerde önemli sorunlara neden olabilir. İşlem sırasında hafif sakinleştiriciler; diş kontrolü ve tedavi yöntemleri  için uygundur. Diş sedasyonu, özellikle dolgu gibi prosedürler sırasında hastaları daha rahat hale getirir.

Sedasyon kullanan diş hekimleri, ilacı uygulama konusunda eğitimli olmalıdır. Sedasyondan önce tıbbi geçmişinizi, mevcut durumlarınızı ve sedasyonun faydaları hakkında hekiminizle konuşmanız da oldukça önemlidir.   

Çocuklar İçin Diş Sedasyonu

Pediatrik diş sedasyonu; diş hekiminin zor veya zaman alan prosedürleri, güvenli ve verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olur. Çocuklarınızı ilgilendiren diş sedasyonu için pediatrik diş hekiminiz size gereken talimatları verecektir. (sedasyon tipine ve çocuğunuzun yaşına bağlı olarak işlemden önce yeme ve içme kuralları vardır.)

Çocuklar için sakinleştiriciler genellikle nitröz oksit (gülme gazı) veya sıvı bir ilacın solunması yoluyla verilir. Bazı durumlarda intravenöz veya intramüsküler sedasyon gereklidir; ancak bu vakalarda operasyona, eğitimli bir anestezi uzmanı da dahil olacaktır.

Diş sedasyonu çocuklar için de güvenlidir. Tüm işlemler bitip çocuklar kendine geldikleri zaman; uzun bir uykudan uyanmış gibi hissedebilirler. Ebeveynlerin sakin kalması ve çocuklarına güven vermesi de bu noktada oldukça önem taşımaktadır.

Sedasyon Türleri

Diş hekimliğinde hastaya ve işleme bağlı olarak dört çeşit sedasyon kullanılmaktadır.

Solunan Sakinleştiriciler

Genellikle gülme gazı olarak bilinen Nitröz Oksit, bir maske aracılığıyla solunur. Rahatlamanıza yardımcı olur ancak hastayı uyutması gerekmez. Diş hekiminiz sedasyon seviyesini kontrol edebilir.

Ağız Sakinleştiriciler

Oral sakinleştiriciler işlemden yaklaşık bir saat önce; hekim önerisi ile hap veya sıvı şeklinde alınabilir. Bu türdeki diş sedasyonu, kullanıldığı doza bağlı olarak; hastada minimum ila orta derecede sakinleştirici etki yaşatacaktır.  

IV Sedasyon

Gelen IV sedasyon, yatıştırıcı bir damar yoluyla uygulanır. Hızlı çalışır ve prosedür boyunca ayarlanabilir. IV sedasyonu yalnızca özel olarak eğitilmiş profesyoneller kullanabilir ve genellikle aşırı derecede endişeli kişiler için uygundur.

Genel anestezi

Bazı durumlarda genel anestezi gerekli olabilir. Derin sedasyon, prosedür için neredeyse bilinçsiz veya tamamen bilinçsiz olduğunuz anlamına gelir. Genel anesteziden uyanmak zaman alır.

Sedasyon Gerektiren Diş İşlemleri

Diş sedasyonu işlemi, hastaları operasyonlar veya küçük işlemler konusunda çok daha sakin ve rahat hale getirebilir:

  • Yirmilik dişlerin çıkarılması gibi diş çekimi
  • Ağız cerrahisi
  • Apse dişlerin tedavisi gibi periodontal cerrahi
  • Kök kanalları
  • Diş implantları

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.