Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Yanak Isırma, Nedenleri, Etkileri ve Nasıl Durdurulacağı

Yanak Isırma, Nedenleri, Etkileri ve Nasıl Durdurulacağı
Şubat 16

Yanak Isırma, Nedenleri, Etkileri ve Nasıl Durdurulacağı

Eğer yanağınızın içini ısırdıysanız böyle bir aksilikten kaynaklanan acıyı bilirsiniz. Birçok insan yanak ısırmayı ara sıra bir kaza olarak tecrübe ederken; diğerleri bununla maalesef kötü bir alışkanlık veya takıntılı eylem olarak mücadele ederler. Yanak ısırma, Morsicatio buccarum olarak bilinen kronik yanak ısırma veya çiğneme, genellikle stres ve kaygıya fiziksel bir tepki olarak görülür. Semptomlar, pamukçuktan (yanlışlıkla ısırma veya uyku sırasında) normal yaralara ve ülserlere kadar değişiklik gösterebilir. Hatta aşırı durumlarda düzenli yanak ısırması yaşanması, yanak dokularının yaralanması ve iltihaplanmasına neden olabilir.

Kontrolsüz bir şekilde yaşanan yanak ısırma, yanlış çiğneme yaptığınızda meydana gelen basit bir kazadır. Aynı zamanda yanlış hizalanmış dişlerin de bir işareti olabilir. Bununla birlikte, ağzın içinde tekrarlanan çiğneme durumu, endişelenmeniz gereken ciddi bir belirtiyi işaret edebilir. Saç çekme ve deri yolma gibi, yanak ısırma da stresin fiziksel bir göstergesi olabilir. Bu durumlarda yanağınızı ısırma eylemi vücut odaklı tekrarlayan bir davranıştır. (BFRD)

 

Yanak Isırma Türleri

Farklı yanak ısırma türleri olduğunu biliyor muydunuz? Yanak ısırma davranışının sıklığını ve ciddiyetini ele almak için beş ana tür bulunur.

1. Periyodik Kazayla Yanak Isırma

Kabul edelim, arada bir hepimiz yanağımızı ısırırız. Spor yaparken, ev temizliği sırasında, hatta yiyecek veya sakız çiğneme gibi durumlarda yanlışlıkla yanağımızı ısırdığımız olmuştur. Periyodik olarak kazara yanak ısırma pamukçuk ağrısına neden olabilir; ancak bu genellikle ciddi bir endişe değildir.

2. Düzenli Yanlışlıkla Yanak Isırma

Hem düzenli hem de yanlışlıkla yanak ısırma ile ilgili bir sorun fark ederseniz bir an evvel diş hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Bazı insanlar, yirmi yaş dişlerinin patlamasıyla düzenli olarak kazara yanak ısırması yaşadığını fark eder. Yirmi yaş dişleriniz kırılırken yanaklarınızın iç kısımlarında daha fazla tahriş ve kesik yaşamanız mümkündür.

3. Uykuda Yanak Isırma

Bazı insanlar uyku sırasında dişlerini gıcırdatır, bazıları ise yanaklarının içini çiğnerler. Sabah uyanana kadar bunu yaptığınızın farkında olmuyorsanız; yanaklarınızı gece boyunca korumak için ortodontik bir cihaz olasılığını değerlendirebilirsiniz.

4. Alışılmış Yanak Isırma

Çevrenizde birinin yanağını çiğnediğini fark ettiğiniz oldu mu? Bazı insanlar için kompulsif yanak ısırma -yarı bilinçli bir davranış-  semptomlarını gösterebilirler. Bu durum; altta yatan duyguların veya çevrelerine verilen tepkilerin ifade edildiği kötü ve sağlıksız bir alışkanlıktır.

5. Kronik Yanak Isırma ve BFRB

BFRB veya vücut odaklı tekrarlayan davranış olup; bir kişinin yardım almadan kontrol edemeyeceği bir şeydir. Kronik olarak yanak ısırma vakasının, bir milyonda yaklaşık 750 kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Yanaklarını tekrar tekrar çiğneyen kişilerde genellikle altta yatan anksiyete bozuklukları vardır.

Yanak Isırmayı Tedavi Etmek

Kronik yanak ısırması genellikle stres ve anksiyete gibi psikolojik faktörleri içerdiğinden tedavi şekli farklı olacaktır. Ortodontik aletler veya sakız çiğneme gibi alternatif davranışlar yanak ısırması alışkanlığına yardımcı olabilirken, yine de altta yatan sorunları da ele almak gerekir. Diş hekimleri, bir hastanın yanak ısırma davranışının vücut odaklı tekrarlayan bir davranış olduğundan şüphelendiğinde; yanakları korumak ve iyileştirmek için uygun bir ağız koruyucu önerebilirler.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.