Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Dişlerde Beyaz Lekelerin Sebepleri Nedir

Dişlerde Beyaz Lekelerin Sebepleri Nedir
Şubat 16

Dişlerde Beyaz Lekelerin Sebepleri Nedir

Aynada gülümserken dişlerinizde beyaz lekeler fark ettiğiniz oldu mu? Cevabınız evet ise ve bu durum sizin gülümsemenize engel oluyorsa yazımızın devamını okuyarak dişte beyaz leke oluşumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dişlerde Beyaz Lekelerin Sebepleri Nedir?

İlk olarak bu beyaz noktalara neyin sebep olduğu hakkında biraz konuşalım. Dişlerde beyaz lekelerin oluşması için birden fazla neden olabilir.

Ortak Neden - Dental Floroz

Dental floroz, çocukluktan kaynaklanır. Bazen insanlar çocukken çok fazla flor tüketirler ve bu da kalıcı dişlerin minesini etkileyerek dişte beyaz leke şeklinde izler bırakabilir. Bu durum, gülüşünüze olan güvensizlik dışında sağlığınız açısından genellikle sorun yaratmaz.

Yaygın Neden -  Mine Hipoplazisi

Diğer bir yaygın neden, çocuklukta da başlayan mine hipoplazisidir. Sadece gelişen dişleri etkileyerek maalesef minelerinize zarar verir.  Ayrıca sizi, çürüklerin oluşması için büyük bir risk altında bırakabilir.

Ortak Neden - Kötü Diş Hijyeni

Dişlerinizdeki beyaz lekelerin en yaygın nedenlerinden biri de üzerinde tam olarak kontrol sahibi olduğunuz diş hijyeni alışkanlığınızdır. Dişte beyaz leke oluşumu, özellikle çok fazla şekerli veya asitli yiyecekler yiyen ve dişlerine düzgün bakmayan kişilerde yaygın olarak görülür. Aynı zamanda; insanların diş telleri taktığı ve iyi bir ağız bakımı rutini uygulamaması da bu konuda büyük bir etkendir.

Dişlerinizde Beyaz Lekeler Görürseniz Ne Yapabilirsiniz?

Dişlerinizde beyaz lekeler varsa; altta yatan nedene bağlı olarak durumu düzeltmek için bazı tedaviler bulunuyor.

  • Mine mikroabrazyonu, az miktarda minenin çıkarılmasını ve ardından profesyonel dişlerin beyazlatılmasını içerir.
  • Diş beyazlatma, dişte beyaz leke oluşumunu azaltmak için bir seçenektir.
  • Diş kaplamaları, beyaz lekeleri gizlemek için etkilenen dişleri kapatabilir.
  • Beyaz lekeleriniz mine hipoplazisi nedeniyle oluşmuşsa, topikal florür tedavileri veya kompozit reçine uygulaması durumunuzu iyileştirebilir.

Dişlerde Beyaz Lekeleri Önlemek İçin İpuçları

Dişte beyaz leke görünümü, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıktığından çocuğunuzu desteklemek ve iyi ağız hijyeni uygulamalarını teşvik etmek oldukça önemlidir. Doğru miktarda diş macunu ve florür kullanıldığından emin olun.

Her yaştan insan şekerli ve asitli yiyecek ve içecek alımını sınırlayarak beyaz lekelerle savaşabilir. Tüm bunları beslenme şeklinizden tamamen çıkarmak zorunda değilsiniz; ancak tüketiminizi mümkün mertebede sınırlayın ve kalıntıları temizlemeye yardımcı olmak için bol miktarda su için.

Unutulmaması gereken en önemli şey ise iyi ağız hijyeninin dişlerdeki beyaz lekelere karşı en iyi savunmanız olduğudur. Düzenli olarak diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin ve diş temizleme işlemlerinizi profesyonel bir şekilde yaptırın.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.