Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Hassasiyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş Hassasiyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Şubat 15

Diş Hassasiyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dondurma yerken veya sıcacık bir bardak çay içerken dişlerinizde rahatsız edici bir şekilde sızlanma yaşadığınız oldu mu? Diş hassasiyeti problemi yaşayan kişiler; sıcak ve soğuktan, tatlı ve asitliye kadar farklı yiyecek ve içecekler tüketmeleri durumunda şiddetli diş ağrıları yaşarlar. Tedavi edilebilen bu rahatsızlık; önüne geçilmez ise diş kayıplarına ve birçok diş eti hastalığına neden olacaktır.

Diş Hassasiyeti ve Nedenleri

Diş hassasiyeti birçok insan için ortak bir sorundur. Rahatsızlık veya ağrı, belirli gıda türleriyle temastan ve sıcak veya çok soğuk havalardan kaynaklanabilir. Bu problem çoğunlukla geçici olsa da herhangi bir tetikleyici ile karşılaşıldığında maalesef tekrarlayabilir.

Diş minesinin altındaki katman olan dentinin açığa çıktı durumlarda dişlerde şiddetli  ağrı ve sızı hissi oluşur. Dentin, sinirlerinize bağlıdır; bu nedenle belirli tetikleyicilerle temas ettiğinde yoğun bir şekilde hissedersiniz. Diş hassasiyeti probleminizi tedavi etmek için ilk olarak nedenini belirlemeniz gerekir. En yaygın tetikleyicilerden bazıları şunları içerir:

  • Dişlerinizi çok sert fırçalamak diş minesinin yıpranmasına neden olur.
  • Diş köklerinizin ve dentinizin açığa çıkmasına neden olan çekingen diş etleri ve diş eti iltihabı dişlerinizi hassaslaştıracaktır.
  • İltihaplanmaya ve hatta hassasiyeti tetikleyebilecek enfeksiyona neden olan çatlak veya kırık dişler, hassasiyete temel hazırlar.
  • Bruksizm olarak bilinen dişlerinizi gıcırdatmak, minenize dentinizi açığa çıkaracak kadar zarar verebilir.
  • Asitli yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi veya gargaranın asitlerle aşırı kullanımı, diş minenize dentinizi koruyamayacak kadar zarar verebilir.
  • Diş beyazlatma genellikle geçici olmakla birlikte diş hassasiyeti yaşamanıza neden olabilir.
  • Kron değiştirme ve diş restorasyonu gibi diş prosedürleri de geçici bir süreliğine dişlerinizde hassasiyet oluşturabilir.

Diş Hassasiyeti Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hassasiyetinizi gidermek için bazı seçenekler vardır. Öncelikle yüksek asitli gıdalardan kaçınarak, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmayı tercih ederek veya hassasiyeti azaltan bir diş macunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Diş hassasiyeti probleminde uzun vadeli çözümler için altta yatan temel nedeni ve en iyi tedavi planını belirlemek için bir diş hekimi ile görüşmeniz oldukça önemlidir. Son olarak hassasiyeti tedavi etmek veya dentinizin daha iyi korunmasını sağlamak için hekiminizin önereceği diş prosedürlerini uygulamayı ihmal etmemelisiniz.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.