Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Dişleriniz için Zararlı 6 Tüketim Alışkanlığı

Dişleriniz için Zararlı 6 Tüketim Alışkanlığı
Şubat 10

Dişleriniz için Zararlı 6 Tüketim Alışkanlığı

Yediğiniz besinleri ve tükettiğiniz içecekleri sınırlandırarak, sağlıklı bir ağız bakım rutinine kavuşabilmeniz mümkün.Konu sağlığımız olduğunda bazı yiyeceklerin diğerlerinden daha iyi olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya dişlerimiz için kötü olan yiyecekler neler? İşte dişlere zarar veren yiyecekler listesi!

1. Sert Şekerler

Lolipoplar veya diğer sert şekerleri tüketmeyi kim sevmez? Sert şekerler, yüksek şeker içeriği nedeniyle dişlerimiz için çifte sorundur. Ayrıca dişlerinizde çatlaklara ve kırılmalara yol açabilirler. Bunun yerine şekersiz sakız kullanmayı deneyebilirsiniz. 

2. Buz Küplerini Çiğnemek

Şaşırtıcı ama gerçek; dişlere zarar veren yiyecekler demişken buz küplerini çiğnemekten de bahsedeceğiz. Ferahlatıcı buz küplerini çiğnemek özellikle yaz aylarında çok zevkli kabul ediyoruz; ancak sert buzları çiğnemek dişlerinize zarar vererek kırılmalarına yol açar. Bunun yerine, bir bardak soğuk suyun tadını çıkarın ve buzları çiğnemeyi geride bırakın.

3. Kafein Alımını Azaltın

Fazla çay tüketimi demir eksikliğine neden olur. Ayrıca bolca tüketim halinde dişlerde sararmalara da sebebiyet verir. Özellikle kahve ve çayı çok tüketen insanlarda dişlerin sararmasının yanı sıra; ağız kuruluğu problemi de yaşanır. Elbette rutininizden kahve ve çayı kesmeniz gerekmiyor; bunun yerine, ağız kuruluğunu önlemek için katkı maddelerini atlamayı (krema ve şurup içeren kafeinli içecekler)  ve bol su içmeyi deneyin.

4. Şekerli İçeceklere Hayır Deyin

Gazlı içeceklerden, enerji içeceklerine ve proteinli içeceklere kadar çok fazla şeker içeren içecekler uzun vadede ağız sağlığınıza ciddi boyutlarda zarar verecektir. Çoğu asidik özellik taşıyan şekerle doldurulmuş içecekler, dişlerde plak oluşumunun kapısını aralayacaktır.

5. Narenciye Dikkat Edin

Dişlere zarar veren yiyecekler sıralamasında narenciyeden de bahsetmek istiyoruz. Şaşırdınız değil mi? Narenciyede ihtiyacımız olan birçok vitamin vardır; fakat bununla birlikte oldukça asidiktirler ve diş minesini aşındırabilirler. Ayrıca ağzınızın içinde herhangi bir yaranız varsa, narenciyeler onları daha da kötüleştirebilirler. Asidik meyveleri tüketmeyi tamamen bırakmanıza gerek yok; ancak dişleriniz üzerindeki etkisine dikkat edin ve tüketimden hemen sonra bol su için.

 

6. Yapışkan İkramları Atlayın

Şekerleme ve karamel birçok insan için lezzetli ve doyurucu tatlı atıştırmalıklardır; ancak şeker ve yapışkanlığın birleşimi dişleriniz için resmen bir felaket olacaktır. Yapışkan yiyecekleri çiğnemek, bakterileri dişleriniz arasında kamp kurmaya ve istediğinizden daha uzun süre kalmaya davet eder.

Yukarıda bahsettiğimiz dişlere zarar veren yiyecekler listesinden uzak durarak gülüşünüzü koruyabilir ve çok daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.