Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Lökoplaki Nedenleri ve Tedavisi

Lökoplaki Nedenleri ve Tedavisi
Şubat 8

Lökoplaki Nedenleri ve Tedavisi

Lökoplaki hastalığı pek çok belirti ile kendini belli edebilir. Lökoplaki  genellikle ağızda mukozal doku üzerinde oluşan kalın beyaz veya gri lekeleri ifade eder. Bu hastalık genelde ciddi bir durum arz etmez; ancak altta yatan önemli bir sağlık sorunun da ön habercisi olabilir.

Lökoplaki Türleri

Lökoplaki çeşitleri 4'e ayrılır. Bu lezyonu geliştiren kişiler, çoğunlukla homojen veya homojen olmayan türlerini yaşarlar.

1. Homojen Lökoplaki ve Homojen Olmayan

Homojen lökoplaki, eşit renkte olan çoğunlukla beyaz bir alanı kapsar. Lezyonun yüzeyi pürüzsüz, buruşuk veya çıkıntılı olabilir. Homojen olmayan lökoplaki ise düzensiz şekilli beyaz ve kırmızı bir görünüm içerir. Homojen olmayan lökoplakinin, homojen olana göre kansere dönüşme olasılığı çok daha yüksektir.

2. Proliferatif Verrüköz Lökoplaki

Florid papillomatoz olarak da adlandırılan PVL, Epstein-Barr virüsüne güçlü bağları olan nadir bir durumdur. En tehlikeli lökoplaki tipi olmakla birlikte; neredeyse tüm PVL vakaları kansere dönüşür. Ne yazık ki, genellikle geç teşhis edilir ve tekrarlama şansı yüksektir.

3. Oral Tüylü Lökoplaki

PVL gibi, oral tüylü lökoplaki de Epstein-Barr virüsüne bağlıdır. Genellikle dilde beyaz tüylü lekeler şeklinde ortaya çıkar. HIV / AIDS hastaları gibi zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde yaygın olarak görülür; ancak kansere dönüştürme ihtimali oldukça düşüktür.

Lökoplaki Nedenleri ve Belirtileri

Lökoplaki'nin kesin nedeni belirsizdir, ancak durumla ilişkili birkaç faktör bulunur. Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır ve nadiren 30 yaşın altındaki kişilerde görülür. Lökoplaki geliştirme şansınızı artıran faktörler arasında ağır tütün kullanımı, belirli bir tropikal kabuklu yemiş çiğneme ve ağır alkol kullanımı bulunur. Ek olarak, kötü ağız sağlığı ve iltihaplanma koşulları lökoplakiye neden olabilir.

 

Lökoplaki semptomları bir dereceye kadar değişir, ancak tüm tipler lezyon olarak kendini gösterir.  

  • Temizlemesi size bağlı olmayan beyaz, gri, kırmızı renkli lekeler.
  • Lezyonlar sert bir kıvamda olup kalın görünümlüdür.
  • Kırmızı veya benekli noktaların varlığı kansere işaret edebilir.
  • Tüylü oral lökoplaki, tüylü büyüme gösteren tek tiptir.

Doktorunuz veya diş hekiminiz muayene sırasında lökoplaki'yi teşhis edebilir. Lezyonlar şüpheli görünüyorsa, biyopsi gibi daha ileri testler yaptırmanız gerekecektir. Ağrılı veya aşağıdaki semptomlardan herhangi birini gösteren beyaz lekeler fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Nodüller veya çıkıntılar
  • Kırmızı veya benekli kütleler, genellikle çakıl taşı benzeri görünümde
  • Yaralar veya ülserler
  • Kanama

Lökoplaki Tedavisi

Lökoplaki lezyonları çoğu zaman tedavi olmaksızın kendiliğinden düzelir. Tütün gibi bilinen tetikleyicilerden kaçınmak ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız bu noktada oldukça önemli. Fakat lökoplaki lezyonlarının giderek artması durumunda yayılmasını önlemek amacıyla biyopsi yaptırmanız gerekebilir. Böyle bir durumda doktorunuz ve diş hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyiniz.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.