Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Astım ve Ağız Sağlığı Arasındaki Bağlantı

Astım ve Ağız Sağlığı Arasındaki Bağlantı
Ocak 27

Astım ve Ağız Sağlığı Arasındaki Bağlantı

Astım ve ağız sağlığı arasındaki bağlantı üzerine yapılan araştırmalar sonucunda; astımı olan kişilerin diş eti hastalığına yakalanma olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Astım; solunum yollarını daraltan ve iltihaplandıran, bu nedenle nefes alma güçlüğü, hırıltılı solunum, öksürme ve göğüste sıkışma gibi semptomlarla sonuçlanan iltihaplı bir hastalıktır. Bu durum ayrıca ağız kuruluğuna neden olabilir ve bu da; plak oluşumunu hızlandırarak diş eti hastalığına yol açabilir. Astım hastası olan kişilerin, diş sağlığına ekstra özen göstererek  plak ve diş eti problemlerini mümkün olduğunca uzak tutmaları gerekir.

Astım Hastaları Ağız ve Diş Sağlığını Korumak için Ne Yapmalı?

 

  • Yaygın astım tetikleyicilerinden kaçınmak

Astımın,  aşırı hava koşulları (yüksek nem veya düşük sıcaklıklar) duman ve kimyasal dumanlar gibi havadaki tahriş edici maddeler, polen, hayvan tüyleri ve evdeki zararlılar gibi alerjenler dahil olmak üzere bir dizi tetikleyicisi vardır. Astım ve ağız sağlığı ilişkisini aynı anda koruyabilmek için; evinizi düzenli olarak havalandırmak ve uygun hijyen  koşullarını sağlamak önemlidir.

  • Ağız kuruluğu sorunu

Astımınız varsa, muhtemelen bazen ağız kuruluğu (Xerostomia olarak da bilinir), ağzın yeterince tükürük üretmediği bir durumla karşılaşırsınız. Astım ve ağız sağlığı ilişkisinde, ağız kuruluğu problemi dikkat çeker. Kısıtlı hava akışı, ağızdan nefes almaya zorlaştırdığından; ağız kuruluğu problemi astımı olan kişilerde sıklıkla görülür. Astım cihazları, tükürük bezlerini baskılayarak ve tükürük üretimini sınırlayarak ağız kuruluğuna daha da katkıda bulunur. Tükürük, kötü bakterilerle mücadelede gereklidir. Fakat ağız kuruluğu, zararlı bakterilerin barınması ve plak birikmesi için ideal koşullar yaratır ve bu da ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açar.

  • Diş eti hastalığının önlenmesi

Astım ve ağız sağlığı  durumunuzu eşzamanlı olarak korumanın ve diş eti hastalıklarını uzak tutmanın birkaç yolu vardır. Öncelikli olarak; astım cihazınızı kullandıktan sonra ağzınızı daima suyla çalkalayın. Mümkünse kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayı ve gargara yapmayı unutmayın. Dişleri ve ağzı yormayan bir astım cihazı kullanmayı tercih edin. Bazı astım cihazları, dişlerinizde çürüğe neden olabilir. Ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek uygun bir astım cihazının olup olmadığını doktorunuza sorun. Diş hekiminize, astımınız hakkında bilgi vermeyi ve onlardan tavsiye almayı ihmal etmeyin. Son olarak; gün boyunca düzenli bir şekilde su yudumlamanın, ağız kuruluğunu önlemenin etkili bir yolu olduğunu unutmayın.

Nihayetinde, diş sağlığınıza bakmanın en iyi yolu, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile diş hijyeninizi en üst düzeyde tutmaktır. Diş eti hastalığı tedavi edilebilirken, korunma şüphesiz en iyi yaklaşımdır. Solunum problemi yaşayan hastalar, astım ve ağız sağlığı konusunda proaktif kalarak, yaşamları boyunca güzel ve sağlıklı gülüşlerini  kolayca koruyabilirler.

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.