Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Ağrıyan Yirmi Yaş Dişleri ve Rahatlatma Yolları

Ağrıyan Yirmi Yaş Dişleri ve Rahatlatma Yolları
Ocak 23

Ağrıyan Yirmi Yaş Dişleri ve Rahatlatma Yolları

Yirmi yaş dişleri, diş etlerini parçalayan son dişlerdir. Ağzımızın en arkasında büyürler. Normalde, üst ve alt diş etlerinin en uzak köşelerinin her birinde birer tane olmak üzere toplamda dört adet yirmilik dişimiz vardır. Yirmi yaş dişleri genellikle; tüm yetişkin dişlerinden sonra ortaya çıkar. Ağızda yerleşmek için yeterli alan bulunmadığı taktirde de; ağız yapısını bozacaklardır. Yirmi yaş dişleri, bir kişi 17 ile 21 yaşları arasındayken normalde diş etlerine doğru ilerler. Diş etlerini iten bir dişin hissi ağrılı olabilir.

Yirmi yaş dişlerindeki ağrı kendiliğinden düzelebilir; ancak bazı durumlarda bir diş hekimine hatta diş cerrahisinde tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Zaten yetişkin dişleri halihazırda gelişmiş olduğu için genellikle kişinin ağzında yirmi yaş dişlerine yer yoktur. Bu boşluk eksikliği, yirmi yaş dişleri için yamuk bir açıyla çıkmasına veya sıkışmasına; hatta tam olarak çıkmamasına neden olabilir.

Gömülü yirmi yaş dişlerinin yanlış veya kötü bir açıyla çıkmaya çalışması, yiyecek ve bakterilerin diş etlerinde sıkışarak aşağıdakiler de dahil çeşitli sorunlara yol açabilir.

 • Diş eti hastalığı
 • Enfeksiyonlar
 • Apseler
 • Kistler

Ağrıyan Yirmi Yaş Dişleri için Evde Tedavi

Gömülü yirmi yaş dişleri, ağrı veya hassasiyete neden olabilir.  Aşağıda; reçetesiz satılan birkaç tıbbi tedavi ve doğal ev ilaçlarından bahsettik.

1. Uyuşturma jeli

Uyuşan bir diş jeli, diş etlerindeki hissi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu jeller aktif bileşen benzokain içerir. Çoğu diş jeli, gün boyunca doğrudan etkilenen diş etlerine uygulanabilir. Bununla birlikte, bir kişinin üründe yer alan talimatlara uyması önemlidir. Ayrıca benzokain alerjisinin olmaması da önemlidir.

2. İbuprofen

İbuprofen, iltihabı azaltmaya yardımcı olan reçetesiz satılan bir ağrı kesici ilaçtır . Paketin üzerinde önerilen dozu almak rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca, yirmi yaş dişleri ile ilişkili diş etlerinin iltihaplanmasını da azaltabilir.

3. Buz paketi

Çeneye bir buz torbası uygulamak iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da ağrıyı hafifletebilir. Buz kullanmanın da uyuşturma etkisi olabilir. Yirmi yaş dişleri sancıyan kişiler havluya veya beze sarılı bir buz torbasını çenesinde 15 dakika kadar tutmayı deneyebilir. Ağrı geçene kadar buz torbası işlemi, 15 dakikalık aralarla tekrar tekrar uygulanabilir.

4. Tuzlu suyla durulayın

Ağzı günde birkaç kez tuzlu suyla çalkalamak ağrı gibi semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Tuzlu suyun doğal dezenfektan özelliği vardır. 2010 yılında yapılan bir çalışmada; tuzlu su ile gargara yapmanın bakterileri azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bazen yirmi yaş dişlerinin etrafındaki kırık diş etlerinde bakteri birikmesi ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, tuzlu suyla durulamak enfeksiyonu tedavi etmeye ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

5. Karanfil

Yirmilik diş dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren şiddetle sancır, ağrır hatta kaşınır. Bu ağrıyı hafifletmek için karanfilin etkinliğine yönelik yapılan araştırmalar olumlu sonuçlanmıştır. Bu yöntemi denemek isteyen kişiler eğer; bütün bir karanfil kullanacaksa şunları yapmaları gerekir:

 • Karanfili ağrıya neden olan bilgelik dişinin üzerine yerleştirin.
 • Çenesini kapatarak ama çiğnemeden yerinde tutun.
 • Ağrı azalana kadar orada bırakın ve sonra tükürün.

Bu ilacı karanfil yağı kullanarak denemek için bir kişi şunları yapabilir:

 • Bir top pamuk yünün üzerine birkaç damla karanfil yağı damlatın.
 • Pamuk yünü ağrıya neden olan bilgelik dişinin üzerine koyun.
 • Ağrı azalıncaya kadar pamuk yünü yerinde tutun ve sonra çıkarın.

Her ikisi de karanfil yağı ve bütün karanfiller çevrimiçi olarak satın alınabilir.

6. Soğan

 Soğan anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Soğanın bu avantajları, şişmeyi azaltmaya ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

Yirmi yaş dişleri ile ilgili problem yaşayan kişiler, soğanı evde çare olarak kullanmak için şunları yapmalıdır:

 • Bir parça soğanı kesin,
 • Ağzın ağrılı tarafına alarak soğanı çiğneyin
 • Ağrı azalana kadar birkaç dakika çiğnemeye devam edin ve ardından soğanı tükürün.

Bu işlem, soğandan gelen suyunun diş etinin içine girmesine izin verir ve böylece iltihaplanma ve bakterileri azaltabilir.

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.