Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Eryaman Diş Polikliniğinde Dolgu Tedavisi

Eryaman Diş Polikliniğinde Dolgu Tedavisi
Ocak 14

Eryaman Diş Polikliniğinde Dolgu Tedavisi

Dolgu, en yaygın diş prosedürlerinden biri olup; temelde diş çürümesinin neden olduğu hasarı düzeltmek için yapılan bir onarım işidir. Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre dolgu, daha fazla çürümeyi önlemeye yardımcı olur ve dişinizin normal şekilde çalışmasını sağlar.

Diş dolgusu, genellikle basit bir işlemdir. Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi kullanılır. Bu da hissedilecek acı ve ağrıyı önlemeye yardımcı olacaktır. 

Tedavinin Süresi ve İyileşme Süreci

Çoğu dolgu sorunsuz bir şekilde hızlı iyileşir. Genel olarak, bir dolgu tedavisi bir saat veya daha kısa sürer. Hatta basit bir dolgu işlemi 20 dakika kadar kısa sürebilir. Bununla birlikte bu süre veya hekim ziyaretiniz; dolgu için kullanılan malzemelere bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

 • Dişinizin içine katlanan kompozit reçine malzemesi daha fazla zaman alır, ancak tek seferde tamamlanır.
 • Bazı kompozit dolgular bir ölçüden yapılabilir ve dolguyu yapıştırmak için ikinci bir ziyaret gerektirebilir.
 • İnley veya onley olarak da adlandırılan altın veya porselen dolgular genellikle tek seferde yapılamaz. İlk muayenede kavite çıkarılacak ve dolguyu imal etmek için laboratuvara gönderilecek olan dişinizden bir ölçü alınacaktır. Bir sonraki ziyarette dolgu dişinize yapıştırılır.
 • Daha eski bir dolguyu değiştirmek, orijinal dolgu ile yaklaşık aynı miktarda veya eski dolgu malzemesinin delinmesi gerekiyorsa biraz daha uzun sürer. Boşluk ve eski dolgu malzemesi temizlenir ve yerine yeni dolgu malzemesi yerleştirilir.

Dolgu işlemi sonrasında biraz ağrı veya hassasiyet hissetmeniz normaldir.Birkaç gün çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız, ancak çoğunlukla normal şekilde yiyebilirsiniz.

 

 

Farklı Dolgu Türleri Nelerdir?

Farklı dolgu türlerinde kavitenizi doldurmak için kullanılabilecek çeşitli malzemeler için aşağıdaki listemizi inceleyebilirsiniz:

 • Gümüş renkli dolgular: Bunlar metal amalgamlardır. (cıva, gümüş, kalay ve bakır kombinasyonu) Gümüş dolgular hem  daha dayanıklıdır hem de diğerlerine göre daha ekonomiktir. Bazı insanların cıva içeriği konusunda endişeleri olabilir; ancak uzmanlar , amalgam dolguların aşamalı olarak kaldırılsa da zararlı  olduğuna dair hiçbir klinik kanıt bulamamışlardır.
 • Beyaz diş rengi dolgular (kompozitler): Bunlar cam veya kuvars parçacıkları ve akrilik reçinenin bir karışımıdır. Bu malzeme dayanıklıdır ve metal amalgamlardan biraz daha pahalıdır.
 • Altın dolgular:  Altın, bakır ve diğer metallerin bu karışımı çok dayanıklıdır ancak daha pahalıdır ve doğal görünümden uzaktır.  
 •  Cam iyonomer dolgular:  Bunlar da diş rengindedir; ancak kompozitler kadar güçlü değildir. İyonomer dolgu, akrilikten ve boşlukları önlemeye yardımcı olabilecek florür içeren bir tür camdan yapılmıştır. Genellikle çocukların dişleri için kullanılır ve amalgamlardan daha pahalıdır.
 • Porselen dolgular:  Bunlar altın dolgular kadar pahalı olsalar da görünümleri oldukça doğaldır.

Hangi Durumlarda Dolgu Yaptırılabilir?

Bir çürük ne kadar erken tedavi edilirse, dişiniz için sonuç o kadar iyi olur. Bu yüzden düzenli diş muayeneleri yaptırmak iyi bir yatırımdır.

Peki hangi belirtiler karşısında dolgu yaptırılabilir?

 • Sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere diş hassasiyeti
 • Şekerli yiyecek ve içeceklere duyarlılık
 • Dişte devam eden ağrı
 • Dişte delik veya çukur
 • Beyaz veya daha koyu renkte bir diş lekesi

Dişinizde çürük olabileceğinden şüpheleniyorsanız, uzman bir diş hekimine başvurun.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.