Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Eryaman Diş Polikliniğinde Zirkonyum Kaplama Tedavisi

Eryaman Diş Polikliniğinde Zirkonyum Kaplama Tedavisi
Ocak 13

Eryaman Diş Polikliniğinde Zirkonyum Kaplama Tedavisi

Zirkonyum kaplama dişler, diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, dayanıklılık, doku uyumu ve doğallık açısından bugüne kadar ulaşmış en kaliteli ürünlerdir. Sağlık bakımında, estetik diş hekimliğinde yüksek teknolojili ürünlerin kullanımının artması ile daha doğal bir görünüm için yenilikçi tedaviler kullanılmaktadır. Biyolojik uyum, doğal görüntü, estetik ve mekanik direnç gibi tüm özelliklere sahip olan zirkonyum; günümüz estetik tedavilerinde metal yerine kullanılmaktadır.

Zirkonyum esaslı porselenler, dayanıklı olmaları nedeniyle ön dişlerde ve arka dişlerde de estetik olabileceğinden güvenle tercih edilmektedir. Zirkonyum tedavisi, dişlerin mükemmel beyazlığına ulaşırken doğal görünümün de korunmasını sağlar. Zirkonyum kron, ağızdaki diş setine göre modifiye edilebilir ve kron bloklarının genişliği ve uzunluğu çok önemlidir. Bu nedenle, mükemmel bir görüşe sahip olmak ve her adımın özenle atılması için uzman diş hekimi desteği önemlidir.

Zirkonyum kaplama tedavisinde, ultra yüksek sıcaklıkta yanan tacın çıkarılması imkansızdır ve insan vücuduna zarar vermez veya kırılmaz. Uzun süre ağızda kalmak herhangi bir sorun yaratmaz çünkü malzeme biyo-uyumludur. İnsan vücudu, vücudun herhangi bir bölümünün ağızda olumsuz etkilerinin olması için herhangi bir rahatsızlık yaratmadığı için bunu kabul etmektedir.

Peki, zirkonyum kaplama dişler genellikle ne zaman ve hangi durumlarda uygulanabilir?

 • Renksiz veya çok koyu olan dişler
 • Şeffaf plak gerektirmeyen hafif çapraşık dişler
 • Beyazlatılarak rengi değiştirilemeyen dişler
 • Aralarında boşluk olan dişler.

 

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama işleminin, kendi dişleriniz gibi görünmesini sağlayan ışık geçirgenliği sayesinde birçok avantajı bulunur. Ayrıca doğallığının yanı sıra; beyazlığı ile de size estetik bir görünüm kazandırır.

 • Diş eti seviyesinde gri renk oluşturmaz ve doğal görünür.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
 • Sağlamlığı metal alt yapıya yakındır.
 • Biyolojik uyarlanabilirlik.
 • Seramik ve laminat kaplamalardan çok daha güçlüdür.
 • Zirkon ısı iletkenliği diğer kaplamalara göre nispeten düşüktür.
 • Düzenli hekim kontrolü ile zirkonyum dişler uzun yıllar kullanılabilir.

 

Zirkonyum Kaplama Nasıl Olur?

Zirkonyum kaplama tedavisinde diş, metal destekli kaplamada olduğu gibi küçültülür. Diş eti sağlıklı duruma geldiğinde, özel ölçülerle ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir şekilde ölçü alınır. Laboratuvar ortamında, dişe en uygun renkte zirkonyum alt yapısı ve üzerine de porselen üst yapısı işlenerek klinik ortamda dişe uyumu sağlanır. Son aşamasında ise özel yapıştırıcılar ile dişe tamamen adaptasyon edilmesi sağlanır. Kişi, zirkonları kendi doğal dişinden ayırt etmeden kullanabilir.

Kesme işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Sonrasında ise diş renginde geçici bir kaplama uygulanarak, sıcak ve soğuk hassasiyetinin önüne geçilir. Kişilerin pek azında hafif bir sızlama görülür. Genel olarak ise bir problem yaşanmadan süreç tamamlanır.

Zirkonyum kaplama dişler değiştirilmek istendiğinde; kesilerek çıkarıldığı için kişi herhangi bir rahatsızlık duymaz ve  bu işlem dişlerinde doku kayıplarına sebebiyet vermez.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.