Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Eryaman Diş Kliniğinde Tartar Temizleme

Eryaman Diş Kliniğinde Tartar Temizleme
Ocak 11

Eryaman Diş Kliniğinde Tartar Temizleme

Evinizde dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın; ağzınızda bulunan bakterilerin oluşumunu tamamen ortadan kaldıramazsınız.  Yetersiz ve hijyenik olmayan diş bakımı; diş plağı adı verilen tartarların dişlerinizi kaplayarak diş eti çizginizin altına kadar girmesine ve dolgularınıza yapışmasına neden olur. Ayrıca, bazı araştırmalar diş eti hastalığındaki bakterileri kalp hastalığına ve diğer sağlık sorunlarına bağlamaktadır. Tartarlar, diş minesine zarar verebilecek ve çürüklere yol açabilecek bakteriler taşır. Ancak tartar temizleme işlemini düzenli olarak yaparsanız kalıcı diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önleyebilirsiniz .

Bununla birlikte, plak dişlerinizde kalırsa ve diş taşı sertleşirse daha büyük sorunlar da ortaya çıkabilir. Tartarlar, diş eti çizgisinin altında ve üstünde oluşur. Pürüzlü ve gözeneklidir ve diş etlerinin çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir. Tartar temizleme süreci, bir diş hekimi muayenehanesinde yapılmalı ve özel aletler kullanılarak çıkarılmalıdır.

Diş hekimleri tartar temizleme işleminde: "ölçek ve cila" adı verilen bir teknikle onu çıkarmak için özel aletler kullanır. Ölçekleme, diş taşlarının dişlerden uzaklaştırılması veya koparılması anlamına gelirken, cilalama dişlerin daha sonra pürüzsüzleşmesine ve parlamasına yardımcı olur.

Tartar Oluşumunu En Aza İndirmek için Tavsiyeler

  • Dişlerinizi, düzenli olarak günde iki kez 2 dakika fırçalayın. Fırçanızın ulaşılması zor yüzeylere, dişlerinizin arkasına ve arka azı dişlerinize kadar değdiğine emin olun.
  • Araştırmalar, elektronik veya elektrikli diş fırçalarının, manuel modellere göre tartar temizleme işleminde çok daha yardımcı olduğunu kanıtladı.  
  • Florürlü tartar kontrollü diş macunu seçin. Florür, mine hasarının onarılmasına yardımcı olacaktır. Bazı diş macunlarında, plakta bakterilerle savaşan triklosan adlı bir madde de bulunur.
  • Ve diş ipi... Diş fırçası kullanımınız ne kadar iyi ve düzenli olursa olsun;  diş ipi dişlerinizin arasındaki plağı çıkarmanın ve tartarı bu ulaşılması zor alanlardan uzak tutmanın tek yoludur.
  • Plak oluşumuna neden olan bakterileri öldürmek için günlük antiseptik gargara kullanın.
  • Sigara içmeyin. Araştırmalar, sigara içen veya diğer tütün ürünlerini kullanan kişilerin tartar olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
  • Tartar temizleme sürecini uzatmamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise şekerli, nişastalı ve asitli gıdalardan uzak durmak olacaktır.
  • Tartar oluştuktan sonra, yalnızca bir diş hekimi onu dişlerinizden çıkarabilir. Bu nedenle oluşmuş veya olabilecek plak ve tartarı temizlemek ve daha fazla sorun yaşamamak için diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret edin.

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.