Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Ortodontik Tedaviniz Eryaman Diş Kliniğinde

Ortodontik Tedaviniz Eryaman Diş Kliniğinde
Ocak 11

Ortodontik Tedaviniz Eryaman Diş Kliniğinde

Ortodontik tedavi, dişlerin görünümünü ve işleyişini iyileştirmek için dişleri düzleştirme veya hareket ettirmenin bir yoludur. Ayrıca ısırma basıncını tüm dişlerinize yayarak dişlerinizin, diş etlerinizin ve çene eklemlerinizin de uzun vadeli sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Hangi durumlarda ve neden ortodontik tedavi yaptırmalıyım? diye soranları buraya alalım.

Yapmanız gereken ilk şey, uzman bir diş hekimini ziyaret etmek ve tavsiyesini almaktır. Diş hekiminiz, tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını belirleyerek  gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Birçok insanın dişleri çapraşık veya çarpıktır olabilir. Ortodontik tedavi dişleri düzleştirecek veya daha iyi bir konuma getirecektir. Bu, görünümlerini ve dişlerin ısırılma şeklini iyileştirirken; temizlenmelerini de kolaylaştırır. Bazı insanlar, dışarı çıkık ve kötü görünümlü üst ön dişlere sahiptir. Bu 'çıkıntılı' dişlerin hasar görme olasılığı daha yüksektir veya üst ve alt çenelerin buluşma şekli dişlerin çirkin görünmesine ve yanlış bir ısırmaya neden olabilir. Ortodontik tedavi bu iki sorunu da düzeltebilir. Dişler düzgün bir şekilde birleşmediğinde, bu durum çene kaslarını zorlayarak çene ve eklem problemlerine ve bazen baş ağrısına neden olabilir. Ortodontik tedavi, daha eşit şekilde ısırmanıza ve gerginliği azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu tedavi için en iyi zaman genellikle çocukluk dönemidir; ancak yetişkinler de ortodontik tedavi alabilirler. Yine de çocuklarda tedaviye başlamadan önce yeterince diş çıkarmasını beklemek çok daha sağlıklı olacaktır.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Ortodontik tedavi, çoğu insanın 'korsaj' dediği birçok cihazla yapılabilir. Bu cihazlar:

  • Çıkarılabilir kuşak,
  • Sabit kuşak
  • İşlevsel bir kuşak
  •  Parantezler
  • Başlık
  • Görünmez diş telleri
  • Lastikler

olabilir. Bazen hassas elastik bantlar, dişleri hareket ettirmeye yardımcı olmak için sabit bir desteğe tutturulur. Ortodontistiniz lastiklere ihtiyacınız olup olmadığını size söyleyecektir.

 

Ortodontik tedavi için verilen süre, sorunun ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Bu süre birkaç aydan birkaç yıla kadar devam edebilir. Ortodontik diş tellerinin genellikle 4 ile 6 haftada bir ayarlanması gerekir. Ortodontistiniz korsenizin ne sıklıkla ayarlanması gerektiğini zaten size söyleyecektir.

Ortodontik Tedavide Bakım Süreci

Ortodontik tedavi görürken; dişlerinize ve ağız sağlığınıza ekstra özen göstermelisiniz. Mümkün olduğunca diş araları da dahil olmak üzere her gün dişlerinizi dikkatlice temizleyin. Diş telleri hassastır ve kırılmaması için dikkatlice temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Gerektiği durumlarda doktorunuz, taktığınız cihaza bağlı olarak kullanabileceğiniz özel teknikleri size gösterecektir.

Şekerli yiyecek ve içecek tüketiminizi minimalize edin ve gazlı içeceklerden kaçının. Ayrıca yapışkan ve sert yiyecekler korsenize zarar verebilir. Dişlerinizi gece son iş olarak ve gün içinde en az bir kez daha fırçalayın. Ortodontik tedavi süreçlerinde; doktorunuzun önerdiği gargara ve ağız bakım sularını da kullanmayı ihmal etmeyin.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.