Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Eryaman Diş Kliniğinde Pedodonti Süreci

Eryaman Diş Kliniğinde Pedodonti Süreci
Ocak 9

Eryaman Diş Kliniğinde Pedodonti Süreci

İlk Pedodonti ziyareti, sağlıklı bir ağız ve diş yapısı ile güzel bir gülüş için çocuğun doğumunu takiben ilk 1 yıl içerisinde başlatılmalıdır. Aynı zamanda bu süreç, çocuklarımızın diş hekimine alışmasını sağlarken; ileride yaşanması muhtemel korkuların da önüne geçecektir.

Bazen, çocukların dişleri ile ilgili sorunlar çok erken yaşlarda başlayabilir. Çocuğun beslenmesi, diş bakımı ve emme alışkanlıkları hakkında bilgi edinmek, pedodonti sorunlarının daha başlamadan önlenmesini sağlayabilir. Çocuğu diş hekimine götürmeden önce prosedür hakkında bilgi almak en iyi seçenektir. Çok büyük çürükler oluşmadan ve şiddetli ağrılar yaşanmadan bir diş hekimine başvurmak, tedavinin hem çocuk hem de diş hekimi için çok daha sorunsuz geçmesini sağlayacaktır.

Pedodonti Sürecinde Bilinmesi Gerekenler?

Bebeklerde ilk diş çıkarma, genellikle 6. ayda başlar; ancak bazı faktörler gecikmelere neden olabilir. Bu gecikmeler, 1 yaşına kadar kabul edilebilir. Eğer bebeğiniz 1. yaşına bastığı ana kadar diş çıkarmamışsa; muhakkak bir diş hekimine götürülmelidir. Pedodonti sürecinde, bebeğinizin diş çıkarmaya başlayacağı bazı belirtiler sonucunda anlaşılabilir. Mesela; iştahsızlık, diş etlerinde kaşıntı ve tükürükte artış... Tüm bunlar diş çıkarmadan birkaç gün öncesinde kendini gösterecek belirtilerdir.

Süt dişleri 24-30 aylık dönemde tamamlanacaktır. Çocuklarda tamamen çıkmış süt dişleri toplam 20 dişten oluşur; üst çenede 10, alt çenede 10 olacak şekilde bu dişler tamamlanır. Peki, daimi dişler ne zaman çıkar?  Çocuğunuz 6 yaşına bastığı zaman; daimi dişler süt dişlerinin arkasından çıkmaya başlar. Bunlar üst ve alt çenede solda ve sağda olmak üzere ikişer adet olmak üzere toplam dört adettir. Genellikle süt dişleriyle karıştırıldıkları için çürük olduklarında tedavi edilmek yerine çekilirler. Ancak diş sisteminde çok önemli olan bu dişlerin çekimi tedavisi çok zor olan çarpıklığa neden olur. 7-11 yaşlarında süt dişleri sallanmaya başlar ve daimi dişler alt kısımdan çıkar ve onların yerine geçer. 12 yaşında ise azı dişler ortaya çıkar. Bunlar da süt dişlerinin yerini almaz.

Ebeveynlerin pedodonti süreci ile ilgili dikkat etmesi gerekenler ise şöyle:

  • Süt dişlerinin fırçalanmasına ne zaman başlanmalı? İlk dişler ağızda belirir görülmez temizlenmeye başlanmalıdır. Temiz bir bez veya gazlı bez kullanılarak, kahvaltı sonrası ve yatmadan önce silinerek dişler temizlenmelidir.
  • İlk arka dişler çıkmaya başladıktan sonra diş fırçası kullanımına başlanmalıdır.
  • Okul öncesi çocuklara fırçalama yöntemi önermek ve uygulamak çok zordur. Önemli olan onlarla diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmektir.
  • Çocuklar için hangi diş fırçası tercih edilmelidir? Çocuğun ağız ölçüsüne uygun yumuşak ve naylon kıllı diş fırçaları kullanılmalıdır.
  • Bir diş fırçasının kılları aşınmaya başlar başlamaz (ortalama her 3 ayda bir) mutlaka değiştirilmelidir.
  • Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır.
  • Etkili bir fırçalama işleminin diş macunu seçiminden daha önemli olduğu unutulmamalıdır.
  • Çocuklarda, pedodonti sağlığı için; kahvaltıdan önce ve yatmadan önce üç dakikalık bir fırçalama seansı yeterli olacaktır.

Pedodontide Süt Dişlerinin Önemi

Pedodonti de süt dişlerinin önemi şu şekilde vurgulanabilir: Süt dişleri büyümede önemli rol oynar. Diş ağrısı olan çocuklar düzgün yemek yiyemezler. Aynı şekilde dişleri çekilen çocuklar da yemek yiyemez ve bu nedenle büyüyüp gelişemezler. Dişler konuşmak için gereklidir. Özellikle çocukların konuşmayı öğrendikleri aşamada ön süt dişlerinin olmaması F, V, S, Z ve T harflerinin yanlış telaffuz edilmesine ve bu da ömür boyu alışkanlığa dönüşmesine neden olabilir. Süt dişlerinin bir diğer işlevi de aşağıdan çıkan kalıcı dişlerin yerini kurtarmaktır. Her çocuk gülümsemeyi sever. Güzel bir gülümseme için sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır. Çürük veya eksik dişleri olan çocuklar çirkin göründüklerini düşünebilirler ve bu da psikolojik rahatsızlığa neden olabilir. 

Pedodonti de erken teşhis ve doğru tedavi ile çocuğunuzun; ilerleyen yaşlarında çarpık veya ayrık dişlere sahip olmasını engelleyebilirsiniz

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.