Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?
Aralık 30

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama  ön dişlerde kullanılacak kadar estetik ve arka dişlerde kullanılacak kadar sağlam bir tedaviyi içerir. Zirkonyum diş kronları, istenen estetik, dayanıklılık, doku uyumu ve doğallığı elde etmede uygulamaların sürekli olarak tatmin edici olduğu en kaliteli ürünlerdir. Biyolojik uyum, doğal görünüm, estetik ve mekanik direnç gibi arzu ettiğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde, zirkonyum adı verilen beyaz bir alaşım kullanılır.

Zirkonyum Nerelerde Kullanılır?

  • Kalıtsal yapısal renklenme durumunda, beyazlatma gibi yöntemlerle olumlu sonuç vermeyen ileri renklenmelerde (antibiyotik, flor vb.),
  • Daha önce dişleri kesilmiş kişilerde,
  • Bölünmüş dişleri birleştirmek için (diastema kapanması),
  • Metal destekli köprüleri olan kişilerde - kronlar,
  • Kırık dişlerin düzeltilmesi,
  • Renk ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesi,
  • Düzensiz ve yanlış hizalanmış dişlerin düzeltilmesi (ortodontik tedaviye alternatif olarak),
  • Dolgu ile restore edilemeyen aşırı madde kaybı olan dişlerde

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum, ışığın geçmesine izin verdiği için doğal diş yapısına oldukça benzer bir estetik görünüm oluşturur. Bunun yanı sıra; izolasyon özelliği sayesinde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet geliştirmez. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum kaplama  tercih edilmektedir.

Zirkonyum, doğal dişler gibi her türlü ışığı iletir ve mekanik ve kimyasal olarak dişlere tutturulur. Bu nedenle metal desteklerden çok daha yüksek tutuculuğa sahiplerdir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinin en güzel tarafı da, alt yapısında metal olmadığı için kron-dişeti seviyesinde daha estetik bir görünüm sergileyen koyu çizgi oluşmaz. Zirkonyum, kahve, çay ve sigara gibi dış etkenlerden dolayı renk değiştirmez. Ağızda tat bozuklukları ve ağız kokusuna (kötü nefes) neden olmayan sağlıklı bir malzemedir.

Zirkonyum diş kaplama uygulanan bölgede daha önceden yapılmış metal destekli porselen kronlardan kaynaklanan diş etinde oluşan basınç ve morluklar tamamen ortadan kaldırılır.

Zirkonyum alt yapılı porselenler, alt yapıda kullanılan bazı metallere (nikel vb.) Karşı alerji riski oluşturmaz. Kısaca zirkonyum kaplama, diş eti ile mükemmel bir uyuma sahiptir ve eğer ağız hijyeni düzgün bir şekilde sağlanırsa dişeti sorunu yaratmaz.

Zirkonyum Kaplama Uygulamaları

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde öncelikle anestezikler uygulanır ve dişlerin hazırlanmasının ardından diş ölçüleri alınır. Bir sonraki seansa kadar diş yüzeylerinin açığa çıkmaması için diş yüzeyine geçici kronlar hazırlanarak yapıştırılır. İkinci aşamada laboratuarda hazırlanan alt yapı dişeti uyumu açısından kontrol edilir.

En son aşamada ise estetik prova yapılarak yapıştırma işleminden evvel; istenilen renkte hazırlanan modelin, işlemin 1. veya 2. seansında dişlerinize ve yüzünüze uygunluğu kontrol edilir. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde ortalama olarak tüm bu işlemler 7 ile 10 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.