Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Çocuklarda Dişçi Korkusunu Önlemek İçin 4 İpucu

Çocuklarda Dişçi Korkusunu Önlemek İçin 4 İpucu
Eylül 29

Çocuklarda Dişçi Korkusunu Önlemek İçin 4 İpucu

Çocuğunuzu diş hekimine götürmek kabusa dönüşebilir. Çünkü bazı çocuklar için dişçiye gitme deneyimi korkutucu bir deneyimdir. Aslında, birçok kişi dişçiye her ziyareti gerçek bir kabus olarak yaşar. Diş hekimi korkusu göründüğünden daha yaygındır. Aslında, insanların %70'e kadarı ziyaretleri sırasında gergin hissettiklerini bildirmiştir.

Diş hekimi korkusuyla ilgili travmaların çoğu çocuklukta ortaya çıkar ve yetişkinlikte de devam eder. Genellikle kökeni çocuklukta travmatik bir deneyimdir. Diş hekimine ilk ziyaret bu durumda önemli bir rol oynayabilir. Bu ilk temasta diş hekimi çocuğun tüm dişlerini, leke veya çürük gibi problemlerin varlığını muayene edecektir. Bazı durumlarda çocukların erken yaşlardan itibaren diş temizliğine ve dolguya ihtiyacı vardır . Diğerlerinde daha zahmetli diş tedavileri ve hatta diş çekimleri gerekir. O zaman çocuk korkabilir ve bu sağlık uzmanlarına yaptığı ziyaretlerle gelecekte ilişkilendireceği çeşitli semptomlara yol açar.

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Nasıl Giderilir?

çocuk dişçi korkusu giderme

Çocuklarda diş hekimi korkusunun nasıl giderileceğini bilmenin ilk adımı , ilk dişlerin başlangıcından itibaren diş hekimini ziyaret etmektir . Çocuğun ağız sağlığına dikkat etmenin öneminin farkına varması ve diş fırçalama gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için bu gözden geçirmeler düzenli olmalıdır. İşte çocuklarda dişçi korkusunu önlemek için 4 ipucu:

1)Evde Onunla Dişçilik Oynayın

Diş hekiminin yapacağı gibi ayna ile dişleri gösterebilir, dişleri tek tek saymasına yardımcı olabilir, her dişin adını tahmin etmek için bir oyun önerebilir ve ayrıca çocuğa bir oyuncak bebek alıp dişlerini kontrol etmesini söyleyebilirsiniz. Amaç, diş hekimine ilk ziyaretinize gittiğinizde kendinizi rahat hissetmenizi sağlamaktır.

2)Hemen Harekete Geçmeyin

Ebeveynler muayene masasına oturabilir, ardından doktorun dişleri muayene ediyormuş gibi yapmasını sağlayabilir. Çocuklar dişlerini kontrol ettirirken ebeveynlerinin korkmadığını, sakin kaldığını ve endişe duymadıklarını görürlerse, çocuklar da ebeveynleri kadar sakin ve cesur olabilirler.

3)Çocuğa Eşlik Edin

Muayene sürecinde, özellikle ilk ziyareti ise, çocuğun daha rahat ve kendinden emin olması için küçük çocuğunuza diş hekiminin muayene odasında eşlik edin. Cesaretini takdir etmeyi unutmayın.

4)Kullandığınız Dile Dikkat Edin

Reddedilme veya korkuya neden olabilecek kesme, kanama, acı çekmek gibi sözcüklerin kullanılmasından kaçınmanız önerilir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.