Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Çocuklar için Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirecek 5 İpucu

Çocuklar için Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirecek 5 İpucu
Eylül 26

Çocuklar için Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirecek 5 İpucu

Çocuklara uygun ağız sağlığını öğretmek çok önemlidir ve erken yaşlardan itibaren başlanmalıdır. Bebekler genellikle ilk dişlerini yaklaşık altı aylıkken çıkarırlar. Bu noktadan sonra dişlerinizi fırçalamak önem kazanır. İlk süt dişinden itibaren iyi bakılması gerekir çünkü bu, dişlerin daha sonra sağlıklı ve güçlü olabilmesinin temelini oluşturur.

Bununla birlikte, çocuğunuzun sabahları veya yatmadan önce dişlerini düzgün bir şekilde fırçalamasını sağlamak zor olabilir. Dikkatleri çok çabuk dağılabilir veya alışkanlığın kendisine karşı bir isteksizlik geliştirebilirler. Ancak diş fırçalamayı çocuğunuz için eğlenceli bir aktivite haline getirebilirsiniz.

Çocuklar için Diş Fırçasını Eğlenceli Hale Getirmenin İpuçları

1)Dişlerinizi Fırçalamanın Doğru Yoluna Bir Örnek Verin

Doğru diş fırçası, dilin, diş etlerinin, üst, alt ve arka dişlerin tamamen temiz olduğu zamandır. Bunu yaparken, çocuğunuzun ilgisini daha çok çekmek için ilginç hareketler ve terimler ekleyin.

Çocuk zorlanırsa, diş fırçasını yukarı, aşağı, sağ ve sol arkaya ve dilini hareket ettirirken elini tutarak ona eşlik edin.

2)Müzik Ekleyin

2 dakikalık diş fırçalama sırasında eğlenceli müzik çalın. Çocuğunuzla birlikte müzikle dans edin (elbette doğru fırçalamayı sürdürün) ve müzik durduğunda ona dişlerinizi fırçalamayı bitirdiğinizi söyleyin.

3)Onları Bağımsız Hale Getirin

Çocuklar yetişkin olarak kıyafet değiştirmeyi, yardımsız yemek yemeyi ve bardaklarından su içmeyi severler. Onlara dişlerini fırçalamanın, yaptıklarına inandıkları başka bir yetişkin faaliyeti olduğunu söyleyin. Bu, özgüven, bağımsızlık ve atletik performansı geliştirmeye yardımcı olur.

4)Diş Macununu Değiştirin

Çocukların dişlerini fırçalamak isteyebilecekleri ipuçlarından biri de komik ve ilginç resimlerle diş macunu satın almaktır. Örneğin, meyve aromaları içeren diş macunu.

Çocuğunuz 3 yaşından küçükse, florür içermeyen veya düşük florürlü bir diş macunu seçmelisiniz . Bunun nedeni, diş fırçalarken çocukların genellikle diş macununu yutmasıdır.

5)Bir Ödül Verin

Fırçalama ile harika bir iş çıkardığınız için bazı ödüller kazanın.

Çocukların dişlerini fırçaladıkları günleri işaretleyebilecekleri bir takvim oluşturun. Bir ay boyunca günde iki kez yaptılarsa, ay sonunda ödül alabilirler.

Bu yetişkinler için bile kullanılan bir yöntemdir! Bir dizi hedefe ulaşılmasını sağlayan elektrikli diş fırçası kullanımına bağlı birkaç uygulama vardır.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.