Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Kürdan Kullanmanın Ağız Sağlığına 5 Tehlikesi

Kürdan Kullanmanın Ağız Sağlığına 5 Tehlikesi
Eylül 22

Kürdan Kullanmanın Ağız Sağlığına 5 Tehlikesi

Çoğu zaman insanlar yemekten sonra dişlerdeki yiyecek kalıntılarını temizlemenin pratik bir yolu olduğu için temizlemek için hemen bir kürdan kullanır. Ancak dikkatli olun, dişleri temizlemek yerine bu alışkanlık aslında enfeksiyonu tetikleyebilir.

Ne yazık ki uzmanlara göre kürdan kullanmak sağlıksız. Kürdanı çok sık kullanmak dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir. 

Ağız Sağlığınız İçin Kürdan Kullanımı Güvenli Mi?

Ağız Sağlığınız İçin Kürdan Kullanımı Güvenli Mi?

Kürdan kullanmak bir risktir. Kullanırken ne yaptığımıza pek dikkat etmiyoruz ki bu da diş etlerimize zarar verme riskini yükseltiyor. Kürdan kullanmanın ilk tehlikesi diş etlerinin kanamasına neden olabilmesidir. Dişlerinizin arasındaki yiyecek artıklarını temizlemeye devam ederseniz, kürdanın keskin ucu diş eti bölgesine zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir. Diş etlerinde bir yara açmak bu kadar basittir ve çok sık kullanılması bakterilerin yaraya girmesine neden olabilir. Bu durum, diş eti iltihabı gibi ağız sorunlarına neden olabilir. Bu nedenlerden ötürü sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız yemek yedikten sonra kürdan kullanmayı bırakmanız gerekiyor.

Sık Kürdan Kullanmanın Tehlikeleri

Sık Kürdan Kullanmanın Tehlikeleri

1)Diş Çevresindeki Enfeksiyonları Tetikler

Kürdanların, ister ahşap ister plastik olsun, yine de temiz olacağı garanti edilmez. Sebebi ise piyasada satılan kürdanların mutlaka sterilizasyon işleminden geçmemesidir, bu nedenle diş çevresindeki dokuda da enfeksiyona neden olabilirler.

2)Dişler Arasında Boşluk Yaratır

Dişler arasındaki yiyecekleri sık sık temizlerseniz dişler arasında boşluklar oluşabilir. Yavaş yavaş, bir diş ile diğeri arasındaki boşluk genişleyecektir.

3)Diş Etlerinin Pozisyonunu Değiştirme

Kürdan diş etlerinin pozisyonunu değiştirip başlangıç pozisyonundan aşağı hareket ettirebilir. Kontrolsüz bırakılırsa bu alışkanlık diş etlerinde azalmaya ve dişlerin bazı köklerinin açılmasına neden olur.

4)Diş Aşınmasına Neden Olur

Kürdanların sık kullanımı diş aşınmasına yol açabileceğinden tehlikelidir. Diş aşınması, mine veya dentinin kaybolduğu ve aşındığı bir durumdur.

Sonuç olarak, soğuk içecekler tüketirken diş ağrısı yaşayacaksınız. Ayrıca sürekli aşınma da hassas dişlere neden olabilir.

5)Diş Eti Kanamalarına Neden Olur

Diş eti bölgesinde de kürdan kullanımına bağlı kanamalar olabilir. Bunun nedeni, kürdanın keskin kenarı ve kuvvetli baskı diş etlerine zarar verebilir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.