Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Çocuklar Diş İpi Kullanmalı Mı?

Çocuklar Diş İpi Kullanmalı Mı?
Eylül 15

Çocuklar Diş İpi Kullanmalı Mı?

Birçok kişi dişlerini fırçalayarak dişlerine yapışan kirlerin temizlenebileceğini düşünür. Aslında diş fırçalamak her zaman dişlerin arasına gizlenmiş plaklara ulaşamayabilir. Bu nedenle bazen diş ipi kullanmak çıkarmaya yardımcı olmak için gereklidir.

Çocuklarda çürükler çok yaygındır. Tatlı yiyecekleri sınırlamanın yanı sıra, küçük çocuğunuzu diş sağlığını ve hijyenini erken yaşlardan itibaren korumaya alışması için de eğitmeniz gerekir. Çocuğunuza dişlerini düzgün fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı öğretebilirsiniz.

Çocuklar için diş ipi çoğu durumda bilinmeyen bir nesnedir. Çoğu zaman, insanlar bu gerçekle ergenlik öncesi uğraşmak zorunda kalmazlar, diğerleri ne yazık ki hayatları boyunca asla kullanmazlar. Yine de diş ipi kullanmak, gelecekteki birçok ağız hijyeni probleminden kaçınmak anlamına gelir ve potansiyel olarak bu, yetişkinlerde diş kaybından kaçınmak veya çocukların diş hekimi ile daha az ilgilenmesi gerektiği anlamına da gelebilir.

Çocuğunuz Diş İpini Ne Zaman Kullanabilir?

Çocuğunuz Diş İpini Ne Zaman Kullanabilir

Çocuğunuzun dişlerini temiz tutmak ve çürüklerden ve diş eti hastalıklarından kaçınmak için, diş ipinin nasıl kullanılacağını ona anlatın. Ancak, küçük çocuğunuzun kendi başına kullanması biraz zor olabilir. Peki, çocuğunuz diş ipini kaç yaşında kullanabilir?

Tıpkı diş fırçasında olduğu gibi, kesin bir yaş yoktur, bunun yerine dişlerinizin ne zaman çıkmaya başladığına bağlıdır. Genel olarak iki diş yan yana göründüğü anda kullanmaya başlamanın iyi olduğunu ve bu nedenle diş taşı oluşum koşullarının oluşmaya başladığını söyleyebiliriz.

İyi ve sağlıklı alışkanlıklara erken yaşta başlamak önemlidir, bu da çoğu durumda sağlıklı alışkanlıklara daha fazla yol açacaktır. Ancak çocukların bu konuda yardıma ihtiyacı olabilir, bu nedenle sorumluluk anne babada başlar.

İlk aşamalar için, çocuk bunu kendisi yapmayacak, bu nedenle ebeveynlerin yardımı son derece önemli. Ebeveynler bu görevi, çocuk kendi başına yapabilecek duruma gelene kadar devam ettirmelidir.

Bununla birlikte, çocuğunuz 6-9 yaşına girdikten sonra, diş ipi kullanma konusunda genellikle daha bağımsız olacaktır.

Çocuğunuz diş ipi kullanmada rahat olsa bile, diş ipi kullanırken çocuğunuzun hareketlerine dikkat etmekte de fayda olacaktır.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.