Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Protezlerinin Neden Olduğu Ağrı Nasıl Azaltılır?

Diş Protezlerinin Neden Olduğu Ağrı Nasıl Azaltılır?
Eylül 13

Diş Protezlerinin Neden Olduğu Ağrı Nasıl Azaltılır?

Yeni diş implantları veya takma dişler kullanmak, gülümserken, gülerken ve yemek yerken daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Takma dişlerin yerleştirilmesinden hemen sonra, protezlerin diş etlerinize tam oturması iki ila dört hafta sürebileceğinden biraz rahatsızlık hissetmek yaygındır.

Takma dişleri olan kişiler için, takma dişlerden kaynaklanan ağrılı ve tahriş olmuş diş etleri normal bir şikayettir. Ortodontistler ağrıyı hafifletmenin yollarını önerebilir, ancak bundan önce bile, ağrıyan diş etlerinize bir mola vermek için farklı ev çözümlerini deneyebilirsiniz.

Protez Yaraları İçin Ev Çözümleri Var Mı?

Protez Yaraları İçin Ev Çözümleri Var Mı

Evet, takma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç ipucu var, ancak ev çözümlerine başvurmadan önce tavsiye için her zaman diş hekiminize danışın.

Uzun süreli protez kullananların iltihaplı diş eti problemleri yaşaması oldukça normaldir. Bunlar, genellikle takma dişlerin altında kalabilen katı gıda parçaları nedeniyle ara sıra meydana gelen geçici olaylardır.

Bu tür bir bozukluk genellikle iyileştirilmiş ağız sağlığı ve daha titiz temizlik yoluyla kendiliğinden düzelir.

Diş etleriniz ağrımaya başlar başlamaz takma dişlerinizi çıkarın ve diş etlerinizi dinlendirin. Onlara sağlıklı kalmaları için ihtiyaç duydukları oksijeni verin. Her zaman ve özellikle takma diş kullanıyorsanız, ağzınızı sterilize etmeye çalışmalısınız. Ağzınızın içini, özellikle iltihaplı bölgedeki yara dokusunu temiz, ılık ve nemli bir bezle ovarak iyi bir ağız temizliği sağlayın. Bu enfeksiyondan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ardından, takma dişlerdeki tüm parçacıkların temizlendiğinden emin olarak protezleri bir diş fırçası ile iyice temizleyin. Ancak bu derinlemesine temizlikten sonra protezi gece boyunca daldırma solüsyonunda bekletebileceksiniz. Ağrı hala devam ederse, tavsiye için diş hekiminize başvurun.

Tüm bunlara ek olarak bazı yardımcılarda kullanabilirsiniz:

•             Ağzı su ve tuzla çalkalayın. Ağız gargaralarının günde iki kez tuzlu su ile birkaç dakika yapılması önerilir.

•             Protezi sık sık fırçalayın. Piyasada önceden ayarlanmış fırçalar var. Bir tarafta bakteri plağının çıkarılmasına izin veren kısa ve uzun tutamlara sahiptirler. Öte yandan, bir diş ile diğeri arasındaki oluklara kolayca ulaşmanızı sağlayan daha uzun bir tutam ile donatılmıştır. Protezler belirli deterjanlarla sık sık fırçalanmalıdır. Ağzına geri koymadan önce protez akan su altında iyice yıkanmalıdır.

•             Protezi geceleri çıkarın. Diş etlerinin oksijenlenmesini ve şişmesini desteklemek için gece istirahati sırasında çıkarmak iyi bir fikirdir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.