Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Sakız Çiğnemek Dişlerinizi Temizler mi?

Sakız Çiğnemek Dişlerinizi Temizler mi?
Eylül 12

Sakız Çiğnemek Dişlerinizi Temizler mi?

Uygun ağız sağlığı için sakızın faydası, herhangi bir diş hekimliği uygulamasında çok tartışılan bir konudur. Bu merakın temel nedeni diş temizliğine daha hızlı çözüm arayışıdır. Özellikle ev dışında dişlerinizi fırçalamanız gerekirse çaresiz kalınabilir. Bu gibi durumlarda akla gelen sorulardan birisi sakız çiğnemenin dişleri temizleyip, temizleyemeyeceği olur.

Aslında, dişleri temizlemek için sakız kullanmak, hayal edebileceğinizden daha fazla hedefe yönelik faydalar sağlayabilir. Ancak biz bu içeriğimizde yalnızca ağız sağlığına faydalarından bahsedeceğiz.

Sakız Çiğnemenin Ağız Sağlığına Faydaları

Sakız Çiğnemenin Ağız Sağlığına Faydaları

Halk arasında sakız çiğneme alışkanlığı yayıldıkça, bu gelişmeye paralel olarak çeşitli efsaneler de yayıldı. Hepimiz küçükken sakız çiğnerken, "dikkatli ol, sakızı yutma, midene yapışır" sözünü duymuşuzdur. Gerçekte bu sağlık uyarısı yapılmamış olsa da, çok şekerli herhangi bir şekerlemenin çocukların dişlerinde mine zarara yol açabileceği bir gerçektir.

Ancak, sakız sanıldığı kadar kötü değildir. Yemeklerden sonra on dakika şekersiz sakız çiğnemek, ağzınızda gizlenmiş yaklaşık 100 milyon bakterinin yakalanmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, sakız çiğnemenin diş ipi ve diş fırçalamanın yerini tutmadığını anlamak önemlidir.

Ayrıca sakız çiğnemek bir egzersiz görevi görür. Dişler ve diş etleri üzerindeki fiziksel stresi arttırır, dişlere kan akışını iyileştirir. Bu yararlıdır çünkü insanlar artık çok fazla yumuşak yiyecek yiyorlar, ancak diyette katı yiyecek yok veya çok azdır. Bu nedenle diş etleri üzerinde fiziksel bir kuvvet oluşmuyor. Fiziksel eforun düşük olması, diş etlerinin zayıflığı ve çeşitli hastalıklara yatkınlıklarını ortaya çıkarabiliyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, diş sağlığı için sadece şekersiz sakız kullanılması gerektiğidir.

İşte sakız çiğnemenin ağız sağlığına 2 faydası:

Çürüklere Karşı Koruma

Sakız genellikle çürüklerle ilişkilendirilse de, şekersiz sakızlar için durum tam tersidir. Bunun nedeni sakız çiğnemenin tetiklediği tükürük üretimidir. Bu tükürük daha sonra dişler arasındaki boşlukta bulunan çeşitli yiyecek kalıntılarını temizleyecektir. Sadece bu değil, sakız da bakterilerin dişlerde neden olduğu asidi nötralize edebilir. Sakız ayrıca çürüklere neden olan mikroplarla savaşabilir.

Ağız Kokusuna Yardımcı

Ağız kokusu gerçekten kendinizi güvensiz hissetmenize neden olur. Çürükler, ağızdaki kir ve bakteriler ağız kokusuna neden olur. Sakız çiğnemek kısa süreli bir çözüm olsa da aslında ağız kokusunu önleyebilir.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.