Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?
Eylül 11

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Diş temizliği sadece fiziksel görünüş olarak değil sağlık açısından da çok önemlidir. Dişlerimizdeki birçok problem başka bir sağlık sorunun da habercisi olabilir demans ve kalp rahatsızlıkları bunlara örnek gösterilebilir.

Diş Temizliği Neden Önemlidir?

Tüketilen ürünlerin dişte kalan kalıntıları bakteri oluşumunu arttıracağı ve ağız işi PH dengesini bozması nedeniyle önemlidir ayrıca;

Diş kaybını önlemek için

Kalp rahatsızlığı, demans ve diyabetik hastalıkların oluşumunu önlemek içinde önemlidir. Diş temizliği plak ve tartar oluşumunu engeller ve bu sayede diş eti iltihapları, diş eti kanamaları ve diş eti rahatsızlıkları önler.

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Kapsamlı bir temizliği diş hekimleri tarafından yapılır. Ağız içi muayenesi sonucunda gerekli görülen işlemler yapılır. Diş yüzeyinde bulunan plak ve tartar temizlenir. Bu temizleme işlemi dişe ve diş minesine zarar vermez. İşlem sırasında steril ve dezenfekte kurallarına uygun davranılır daha sonra pürüzsüz olmasına adına ucu dönen ve yumuşak bir aletle parlatma işlemi yapılır. İşlem acısız bir işlemdir.

Evde Diş Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Günde en az 2 kere diş macunu ile diş fırçalamak Limon ve karbonat karışımı

Asitik özelliği nedeniyle haftada en fazla 2 kere uygulanmalıdır. 

Sofra tuzu

Suyla ıslattığımız sofra tuzunu diş fırçası yardımıyla fırçalayarak uygulayın.

Muz kabuğu

Magnezyum ve potasyum içeren muz diş temizliği ve diş beyazlatma yöntemlerinde oldukça kullanılır. Dişinizi fırçaladıktan sonra 2 dakika kadar muz kabuğu ile ovulmalıdır ardından diş fırçası yardımıyla temizleyin.

Adaçayı

Adaçayı diş temizliği ve diş eti iltihaplarına iyi gelmesiyle de bilinir. Bir fincan sıcak suya bir tutam adaçayı ekleyerek demlenmeye bırakınız. Sonrasında haftada 3-4 kez gargara yaparak kullanınız.

Diş Temizleme İşlemi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • İşlem sonrasında en az 2 saat bir şey yiyip içilmemeli
  • İşlem sonrası hassasiyet normal olacağı gibi çok soğuk ve çok sıcak şeylerden 24 saat kadar uzak durulmalıdır.
  • Hassasiyeti azaltmak adına antiseptik ağız gargaraları veya karbonat, tuz karışımı kullanılabilir.
  • Diş temizliğine oldukça dikkat edilmeli diş fırçalama, diş ipi uygulanabilir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.