Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Parmak Emme Çocukların Dişlerine Zarar Verir Mi?

Parmak Emme Çocukların Dişlerine Zarar Verir Mi?
Eylül 8

Parmak Emme Çocukların Dişlerine Zarar Verir Mi?

Parmak emme alışkanlığı, yeni yürümeye başlayan çocukların neredeyse yüzde 80'i tarafından gerçekleştirilir. Çoğu durumda bu davranış daha anne karnında başlar. Emme refleksi doğuştandır ve yaşamın ilk aylarında beslenmek için gereklidir. Bu alışkanlık, acıktıklarında, sıkıldıklarında veya yorgun olduklarında rahatlatabilir. Bu, yeni ebeveynler için güzel bir hal alabilir, çünkü bebekler parmaklarını emerse ağlamayı keserler. Ancak bu durum çocuk büyüyene kadar farkında olmadan alışkanlık haline gelecektir.

Bebeklerin ve çocukların yaklaşık yüzde 80'inin herhangi bir zamanda parmaklarını emmeyi sevdiği tahmin edilmektedir. Başparmak emme, çocuklarda stres yaşadıklarında kendilerini sakinleştirmek için oluşan normal bir reflekstir ve bu çocuklar rahatlık ve güvenlik duygusu ararlar. Yani, bu süreç tamamen doğaldır.

Parmak Emmek Dişlere Zarar Verebilir

Parmak Emmek Dişlere Zarar Verebilir

Süreç doğal olsa bile parmak emmenin alışkanlık haline gelmesi sorunlara neden olacaktır.

Ebeveynler dikkat etmezse, çocuklar parmak emmeye bağımlı hale gelirler. Bazı çocuklarda bu alışkanlık 4-5 yaşına kadar kaybolmaz. Bebeğin başparmağını emme alışkanlığı sadece kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda bebeğin sağlığı üzerinde de kötü bir etkisi vardır. Çocuklar yaramaz ve gün boyunca oyun oynuyorlar. Böyle bir durumda vücutlarında birçok zararlı bakteri ve virüs birikir. Bebekler parmaklarını emdiklerinde, bu bakteriler ağız yoluyla mideye ulaşır ve bebeği hasta eder.

Aynı zamanda parmak emme bebeğinizin dişlerine zarar verebilir. Yeni çıkan dişler de bu alışkanlıktan dolayı kötü çıkar. Başparmağın basıncı bebeğin dişlerinin inişli çıkışlı olmasına neden olur. Bazen dişler dışarı çıkarken yanlış yöne doğru bükülür ve çıkıntılı veya eğik çıkar. Üst dişler dudaklardan çıkmaya başlar. Daha büyük çocuklarda enfeksiyon nedeniyle diş çürüğü oluşabilir.

Başparmağı emerek veya tatlı yiyerek bebeğin dişlerindeki bakteri üreme süreci çok hızlı olur. Bu bakteriler asit üretir ve bu asidin etkisiyle dişler çürümeye başlar. Uzun süreli maruz kalma ile dişler tamamen zayıf hale gelir.

Bu alışkanlığı yok etmek için öncelikle çocuğunuza durumun sonuçlarını anlatmayı deneyin. Onlara bu alışkanlığın onları hasta edebileceğini açıklamak işe yaramaz ise bir çocuk diş hekiminden destek almanız gerekebilir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.