Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Çektirdikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Çektirdikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Temmuz 30

Diş Çektirdikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ülkemizde hastane deyince akla ilk gelen dişçi olabilir, büyük bir dişçi korkusuna sahibiz. Bu ya dişlerimizi çok sevdiğimizden ya da dişçiler hakkında anlatılan efsanelerden kaynaklı olabilir. Dişlerimiz, hayatımızda yaşamımızı devam ettirmemiz için olmazsa olmaz organlardandır. Bu organlarımız karşılıklı bakımla hayatlarını devam ettirirler, bizler onlara bakarız onlarda bizim için çalışır. Dişlerimize iyi bakmadığımızdan ve ya kıllandığımız ilaçlardan dişlerde çürüme, dökülme olabilir. Dişler çürürde düşmezse o zaman dişlerimizi çektirmek gerekir. Diş çektirtmek verdiği ağrı kadar daha sonrası içinde dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Dişlerimizi çektirince olay bitmiyor, ondan sonra dişlerimize çok iyi bakmak zorundayız. Peki diş çektirdikten sonra bakım nasıl olur?

Alkol ve sigaradan uzak durun

Alkol ve sigara dişlerin çürümesinde büyük etkendir, dişi çektirdik ve sonrasında bakım için neler yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Sigaradan ve alkolden en az 4 gün uzak durmak sizler için iyi olacaktır.

Sert cisim yemeyin

Dişlerinizi çektirdikten sonra elinizden geldiği kadar sert cisimler yemeyin, varsayalım diş çekimi sonrası sert bir yemek var. O zaman diş çekilen bölge ile çiğneme yapmayın diğer tarafla yapın.

Gargara yapın

Dişinizi çektirdikten sonra kanama olacaktır, kanama sizleri rahatsız edeceği için düzenli olarak su ile ağzınızı çalkalayıp tükürün. Bu da ağız sağlığı için önemlidir,

Yumuşak fırça kullanın

Diş çekimi yaptırdıktan sonra, dişlerinizi fırçalamak için en 24 sat bekleyin. Bu süre dolduktan sonra yine fırçalama işlemini dikkatli yapın ve yumuşak diş fırçası kullanın.

Yemeklere dikkat edin

Dişlinizi ve ya dişlerinizi çektirdiniz, bu süreden sonra yine beslenmeye özellikle ilk hafta fazlasıyla dikkat edin. Sıcak ve soğuk yiyeceklere dikkat edip uzak durun, bunun yanında baharatlı yiyeceklerden de uzak durmanızı sizler için öneririz.

Konuşmadan kaçının

Diş çektirmek acılı bir iştir, bu acının daha fazla artmaması için yapacağınız ilk işlem diş çektirdikten sonra birkaç saat konuşmaktan kaçınmaktır. Doktorların verdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmak da yanlış olan aşka bir işlemdir ki bu çok yapılan bir hata olarak bilinir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.