Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?
Temmuz 27

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Bildiğiniz üzere dişlerimiz 1 yaşındayken çıkmakta ve 7 yaşında o diş yeniden düşmekte yerine yenileri çıkmaktadır. Yeni çıkan dişlerde bozukluk olduğu zaman diş teli takılmaktadır. Diş tellerinin asıl amacı ortodontik tedavisine başlanılan hastanın dişlerini olması gerektiği gibi dizilime kavuşturup kişiye daha sağlıklı ağız ve çene fonksiyonları kazandırmaktadır. Diş teli takılması ne kadar erken yaşta yapılırsa kişinin ileriki zamanda karşılaşacağı diş ve çene problemlerinin önüne geçilir. Diş telleri hastanın diş yapısına göre ayarlanacağı için herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermeyeceklerdir. Diş telleri sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılmaktadır. İşte, Diş Teli Çeşitleri:

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş telleri farklı farklı gruplara ayrılmaktadır. Aslında bu denli farklılaşmasının nedeni diş yapısına göre yapılacak diş telinin farklılığındandır. Diş teli çeşitleri konusunda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Biz ne kadar bilgi versek de sizin için doktorunuz en iyisini bilecektir. İşte, diş teli çeşitleri:

Metal Diş Telleri

Metal Diş Telleri ya da Braketler olarak adlandırılan bu diş telleri en fazla tercih edilen tel türüdür. Özellikle çocukluk döneminde tedaviye başlayan kişilerde bu braketler tercih edilecektir. Yetişkinler estetik kaygısıyla diğer diş tellerine yönelmektedir. Elbette bu tarz braketler diğer braketlere göre daha dayanıklıdır ve tedavi süresi daha kısa olmaktadır.

Porselen Diş Telleri

Metal diş tellerine göre daha az dikkat çektiğinden dolayı estetik kaygısı olan kişilerin tercih ettiği teller arasında yer almaktadır. Bu tip braketler metal diş tellerine göre daha hassas olduğundan ötürü bakımları çok zordur ve daha özenli olmaktadır. Bundan dolayı çocuklarda pek tercih edilmemektedir.

İçten Takılan Diş Telleri

Dişin dış yüzeyi yerine iç yüzeyine takılan tellerdir. Hal böyle olunca dışarıdan bakıldığında gözükmezler. Genelde diş yapısı içe doğru olan hastalarda kullanılmaktadır.

Şeffaf Plaklar

Telsiz Ortodonti olarak da bilinen bu teller, neredeyse hiç görünmemekte ve tedavi sürecini daha estetik hale getirmektedir. Kolaylıkla takılıp çıkarıldığından ötürü plak temizliği oldukça kolay olmaktadır. Yetişkinlerin sıklıkla tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Şeffaf plakların kullanıldığı kişilere 2 haftada bir değiştirilmek üzere bir seri plak verilmektedir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.