Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Eti Enfeksiyonu Nedir?

Diş Eti Enfeksiyonu Nedir?
Temmuz 17

Diş Eti Enfeksiyonu Nedir?

Enfeksiyon veya iltihab, diş etlerini istila ederek hastanın ağız boşluğuna irin girmesine neden olan bakteriyel bir hastalıktır. Hastalığın başlangıcına genellikle ağız kokusu gibi semptomlar eşlik eder. Diş eti enfeksiyonunun kontrol altına alınamaması apseler, diş kistleri, diş çürüğü ve enfeksiyonu gibi komplikasyonlara ve nihayetinde dişlerin gevşemesine neden olabilir.

Diş Eti Enfeksiyonu Nedir?

Genellikle diş etlerinde ağrı ve şişlik eşlik eder ve diş eti dokusunda herhangi bir iltihap varlığı anlamına gelir. Bu hastalığa oral mükozal bağışıklık sisteminin aktivasyonu ve çeşitli enfeksiyöz ajanlara cevabı, diş etlerinin şişmesi ve kanla doldurulması sonucu hastalarda rahatsızlığa ve hastalığın ilk belirtilerine neden oluyor.

Enfeksiyonunun en sık görülen ağız hastalıklarından biri olduğunu ve her yıl milyonlarca insanın bu komplikasyondan etkilendiğini bilmek ilginçtir. Ancak bu hastalığın semptomları ve şiddeti farklı kişilerde farklıdır. Diş etlerinde iltihaplanma ve enfeksiyonun kontrolü ve tedavisi çok önemlidir, çünkü bu hastalığın devam etmesi ve kontrol edilememesi diş eti dokusunun kuvvet ve bütünlüğünün kaybolmasına neden olacak ve sonuçta diş çürüğü ve çürük riskini önemli ölçüde artıracaktır.

Diş Eti Enfeksiyonunun Ana Belirtileri

Diş eti enfeksiyonunun semptomları, hastalığın ciddiyetine ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Diş eti iltihabının en önemli belirtileri şunlardır:

* Enflamasyon bölgesinde veya ağız boşluğunda ağrı

* Diş etlerinde şişme ve kızarıklık

* Ağız kokusu

* Dişlerin soğuğa ve sıcağa aşırı duyarlılığı

* Boyundaki lenf düğümlerinin şişmesi

Genelde artan diş eti iltihabı ile bu hastalığın semptomları sistematik olarak ortaya çıkacaktır. Daha ciddi vakalarda, kalıcı enfeksiyonlarının romatizmal ateş gibi çeşitli kalp sorunlarına neden olduğu bildirilmiştir.

Enflamasyon Ve Diş Eti İltihabının Ana Nedenleri

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar, diş eti enfeksiyonunun en yaygın nedenlerinden biridir. Oral bakteri patojeninin neden olduğu iltihaplanma genellikle daha şiddetlidir. Bakteriyel ajanlar diş eti dokusuna nüfuz eder ve mükozal bağışıklık sistemini aktive ederek iltihaplanma ve şişmeye yol açar. Diş eti dokusunda bağışıklık sistemi aktivitesi ve enfeksiyonu sonucu, dişeti dokusunda şişlik, ağrı, diş etlerinde beyazlama ve renk değişikliği ve diş hassasiyeti gibi çeşitli semptomlarla ilişkilendirilir ve bu semptomların devam etmesi birçok kişi için can sıkıcı olabilir.

Uygun Olmayan Diş İpi Kullanımı, Diş Eti Enfeksiyonuna Neden Olabilir!

Diş ipi, enfeksiyonunu önlemenin en iyi yollarından biridir ve bu işlemi düzenli olarak yapmak dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutacaktır. Bununla birlikte, yanlış diş ipi diş eti dokusuna zarar verebilir, bu nedenle diş etlerinin iltihaplanmasını ve enfeksiyonunu önlemek için temel bilgileri ve uygun diş ipi kullanma yöntemini bilmeniz gerekir.

Sigara, Diş Eti Enfeksiyonunun Başlıca Nedenidir

Sigara, enfeksiyonunun başka bir nedenidir. Tütün diş eti dokusuna doğrudan zarar verebileceği gibi dişlerinizle ilgili sorunlara da neden olabilir. Sigara içenler her gün dişlerinde ve diş etlerinde binlerce farklı kimyasal ve toksine maruz kalıyor. Bu toksik bileşikler sonunda diş eti dokusuna nüfuz ederek bağışıklığını azaltır ve iltihabının önünü açar. Genelde sigara içenlerin diş etlerindeki iltihaplar doğrudan sigara ile ilişkilidir ve çoğu durumda alternatif tedaviler kullanılmadan sigarayı bırakarak bu iltihaplar giderilebilir.

Diş Eti Enfeksiyonu İçin Diğer Risk Faktörleri

Genelde bağışıklık sistemini ve diş eti dokusunu zayıflatan herhangi bir faktör diş eti iltihabına neden olabilir. Diğer nedenleri arasında kemoterapi, alkol tüketimi, diş fırçalarının yanlış kullanımı, pamukçuk, belirli ilaçların kullanımı, yetersiz beslenme, takma diş kullanımı vb. Ayrıca diş eti iltihabının doğrudan ağız sağlığı ile ilişkili olduğu ve bu hastalığın önlenmesinde önemli bir adım olabileceği unutulmamalıdır.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.