Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Her Beyaz Diş Sağlıklı Mıdır?

Her Beyaz Diş Sağlıklı Mıdır?
Temmuz 16

Her Beyaz Diş Sağlıklı Mıdır?

Dişler insanlar için sadece sağlık organları değil aynı zamanda görsel güzelliklerdir. Hepimiz daha beyaz dişlere sahip olmak isteriz, bunun bizi daha güzel gösterdiğinden hiç şüphe duymayız. Özellikle bütün dişleri düz ve beyaz olan kimselerin kahkahaları daha net ve gösterişli bir şekilde olur. Bizler beyaz dişler için sürekli dişleri fırçalar ve dişlerimizin şov yapmasını isteriz. Bu sadece görsel güzellikte değil aynı zamanda bir özgüven kaynağı olarak da düşünülür. Dişleri sararmış ve bir kaç tanesi eksilmiş olan kimseler daha özgüvensiz olur. Bu dünya çapında özellikle İngiltere ve ABD üzerinde yapılan istatiksel bilgilerde kanıtlanmıştır. Beyaz dişler çok önemlidir dedik, peki her beyaz diş sağlıklı mıdır?

Her beyaz diş sağlıklı mıdır?

Dişlerin daha beyaz ve güzel görünmesi çok önemli olsa da diş kökleri, dişte çürüme ve birçok etken yine beyaz dişlerde gözükebilir. Dişler bizler için yaşamın devamlılığı demektir. Sindirim ağızda başlar yani dişler olmasaydı sindirim çok daha zor olacaktı. Bunu hepimiz biliyoruz ve beyaz dişler için çabalıyoruz. Dişlerimiz beyaz diye çok sevinmeyelim, beyaz dişlerde diş eti çekilmesi karşımıza çıkabilir, bu beyaz ve ya sarı her dişte karşılaşacağımız olaylardandır. Düzenli beslenen ve sigara, kahve, kola gibi besinlerden uzak duran kişilerin dişleri daha beyaz olsa da bu onlarda diş çekilmesi olamaz diye bir durumun kanıtı değildir. Dişlerimiz ne kadar beyaz olursa olsun aileden gelen diş hastalıkları yine başımıza gelebilir.

Dişler neden sararır?

Beyaz dişlerden bahsetmişken dişlerin neden sarardığından da bahsetmek istiyoruz. Dişler genel olarak dış etkenlerden kaynaklı sararmalara maruz kalır. Sigara dişlerde sararmanın en başlıca etkenidir, özellikle sigarayı çay ve kahve gibi maddelerle birlikte içmek dişlerin daha çabuk sararmasına yol açabilir. Dişler bu durumlarda fırçaya rağmen yine sararacaktır, dişlerinizi korumak için öncelikle sigaradan uzak durmalısınız. Başka bir durumda ilaçlardır, bu durumu çok kişi bilmez ama kullandığımız ilaçlar aynı zamanda dişlerimizin sararma nedeni olabilir. Vitamin ilaçları dişlerin sararmasında rol oynayan başlıca ilaçlardır. Tabi ki de her vitamin ilacı da diş sararmasına yol açmayacaktır.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.