Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Hassasiyeti Sebepleri Nelerdir?

Diş Hassasiyeti Sebepleri Nelerdir?
Haziran 10

Diş Hassasiyeti Sebepleri Nelerdir?

Dişler ağız yapısı içinde oldukça sağlam olan organlardır. Vücudumuzda oluşurken sağlamlığı ile bilinse de daha sonrasında dişler de yavaş bir şekilde aşınabilir, çürüyebilir ve düşebilir. Bunların hepsinin belirli nedenleri bardır, genel olarak diş sorunları olarak bilinen problemler içinde diş hassasiyetini sayabiliriz. Diş hassasiyeti zamanla aşınan diş tabakasının, sıcak ve soğuk içecek ve yemeklere karşı tepki vermesine denir. Diş hassasiyeti sonucunda yediğimiz şeyler ağzımızda ağrılara ve dişlerimizde sızlamalara neden olur. Bu da hayatın daha büyük zorluklar yaşatmasında bir ön ayak olarak sayılabilir. Dişler ağız yapısı içinde ne kadar önemliyse genel olarak sindirim sitemimiz için de o kadar önemlidir o yüzden dişlerimize bakma konusunda daha hassas davranmalıyız.

Diş Hassasiyeti Sebepleri

Diş eti çekilmesi, diş hassasiyetinin başlıca sebepleri içinde yer alır, diş etleri sadece dişleri düzgün şekilde tutan duvarlar değildir. Onların dişlerin koruyucusu olarak da işlem yaparlar, diş etleri çekilmeye başladığı zaman altta bulunan tabaka ortaya çıkmaya başlar, bu da diş hassasiyetinin yükselmesine neden olur. Diş etlerinde çekilme olmaması için diş sağlığına ilk gün ki gibi dikkat etmeli ve onları korumalıyız.

Sert fırçalama da yine diş etlerine zarar veren başka bir uygulamadır, dişlerimizi korumak için yaptığımız fırçalama uygulaması aslında dişlerimize zarar veren bir uygulama olabilir. Dişleri doğru fırçalamak diş sağlığı açısından fazlasıyla önemlidir, dişlerimizi sert şekilde fırçalamaya devam edersek, dişlerin dışında ki tabaka incelir ve diş hassasiyeti başlar.

Diş iltihabı, dişlerde oluşan hassasiyetin başka bir nedenidir, dişler birçok yönden hassasiyet gösterebilir. Diş iltihabı da yine dişler için hassasiyete neden olurken, dişlerimize iyi bakarak bu işten kurtulabiliriz.

Çürük dişler zamanla diş etlerine zarar verir ki bu zarar diş hassasiyeti noktasında çok önde gelir. Ağız sağlığı bir bütündür, zaman içerisinde bakımsız dişler çürümeye başlar, bu çürükler aşladıktan sonra ne kadar çaba harcasınız da bir yerden açık verecektir. Bu yüzden dişler çürümeye başlamadan sizler onları kurtarmaya çalışmalısınız. Diş eti hassasiyetinden kurtulmanın tek yolu düzenli şekilde yapılacak bakım uygulamalarıdır.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.