Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Fırçalama Teknikleri

Diş Fırçalama Teknikleri
Mayıs 18

Diş Fırçalama Teknikleri

 

Ağız hijyeni denilince ilk akla gelen yöntem diş fırçalamaktır. Dişleri fırçalamak ağız sağlığı açısından olmazsa olmaz olduğu gibi yanlış fırçalama tekniğinin diş sağlığını korumanın aksine diş kaybına hata diş eti yaralanmalarına kadar neden olabilir.

Dişleri Fırçalarken Kaçınılması Gerekenler

Diş sağlınızı korumaya ve ağız hijyenini sağlamaya çalışırken ağız ve diş sağlığından olmayı kimse istemez. Bu nedenle dişleri fırçalamanın doğru yöntemlerini bilmek elzem bir durumdur. Dişleri fırçalarken asla yapılmaması gereken ilk şey sert fırçalamadır. Zira sert fırçalama diş etinde oluşan bakterileri arındırmakla kalmaz dişin yüzeyinde de tahrişlere neden olur.

Dişleri fırçalanırken kaçınılması gereken bir diğer husus ise baskı yaparak fırçalamaktır. Fırçayı dişe doğru bastırmak dişin eten kamasına sebebiyet verir. Bununla beraber diş çarpıklığının başlangıcı oluşur özelliklede çocuk ve ergenlik çağında olan kişilerde fırçanın bastırılarak kullanılması sebebiyle diş kayıpları sıklıkla görülmektedir.

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Yukarıda da bahsedildiği üzere sert ve baskı yöntemlerinden vazgeçtikten en sonra en mühim sorun diş macunu seçimidir. Zira diş macunu aşırı oranda beyazlatıcı içermemelidir. Bununla birlikte diş fırçası tercih edilirken fırçaların diş yapısına uygunluğu dikkat edilmelidir. Bunun yarısı diş fırçası en fazla bir ay için kullanılmalıdır. Çünkü diş fırçası sürekli olarak nemli kaldığından diğer kişisel ürünlere göre daha çabuk bakteri toplayabilmektedir.

Yukarıdan Aşağıya Doğru Fırçalama

Dişler fırçalanırken diş fırçasını dişin yukarı tarafından başlayarak aşağıya doğru hafif hareketlerle fırçalanmalıdır. Bu yöntem sayesinde dişten ayrılan plaklar tekrar diş etine yapışmaz damakta birikir. Böylelikle plaklar rahatlıkla gargara ve tükürük bezlerinin yardımıyla ağızdan atılır.

Diş Fırçasını Ağza Doğru 45 Derecelik Açıyla Tutma

Diş fırçası ağız içine alınmadan önce diş fırçasının kırk beş dereceye gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Çünkü ağız inde sürekli hareket halinde olan diş fırçası yanak v damakta tahriş yaratabilir. Bu teknik sayesine bunun önüne geçilmiş olunur.

Diş Fırçalama Süresi

Herkesin de bildiği üzere diş fırçalama süresi iki ile 5 dakika arasında olmalıdır. Ancak herkes tarafından yapılan yanlış teknik ise bunun tek seferde yapılmasıdır. Bu sürenin iki kısma ayrılması gerekir. Örnek olarak iki dakika süren diş fırçalama işleminde birinci dakikası dolduktan sonra su yardımıyla ağız temizlenmeli ve bundan sonra geriye kalan bir dakikada bir daha fırçalanmalıdır. Böylelikle diş macunu plaklardan sıyrılmış diş üzerine daha rahat temas eder ve daha etkin bir sonuç doğurur.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.