Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Hamilelikte Dış Sağlığı

Hamilelikte Dış Sağlığı
Mayıs 11

Hamilelikte Dış Sağlığı

 

Hamilelikte bebek sağlığını etkileyen faktörlerden biri de anne adaylarının diş sağlığıdır. Anne adayları, hamilelikleri boyunca bir takım diş rahatsızlıklarına maruz kalabilir. Özellikle diş etlerinde meydana gelebilecek kızarıklarla başlayan ve sonrasında çekilmeler, kanamalar, ağrılar eşlik ederek artabilir.

Bazı hamilelerin diş etlerinde ciddi şekilde şişme ve kanama meydana gelebilir. Hamilelikte diş sağlığında olan bu değişimlere diş hekimleri ‘hamilelik gingiviti’ diye adlandırırlar. Bu durumların daha çok hamileliğin 2. ayında başladığı söylenir. Hamileliğin ilerleyen sürecinde yani 8. Ayında sorun giderek büyüyüp, bebeğin doğmasıyla azalır ve sonrasında kaybolur.

Peki Hamileler Bu Süreci Neden Yaşar?

Bu durum aslında bebeğin varlığıyla artan östrojen ve progesteron hormon düzeylerinden kaynaklanır. Bu hormon düzeylerinin dişeti plaklarının içerisinde bulunan tahriş edici maddelere karşı çok hassas olmasıdır. Bundan dolayıdır ki anne adaylarının hamilelikte diş sağlığına gereken özeni göstermesiyle doğacak bebeklerinin de sağlığını koruduğunu bilmesi gerekir.

Hamilelikte Dişler Neden Çürür?

Toplumda hamilelik sürecinde bebeğin anne dişlerinden kalsiyum aldığı söylenilir. Her doğan bebeğin anneden bir diş aldığı söylentisi de kesinlikle doğru değildir. Bu süreçte anne adayı aşırı derecede tatlı veya hazır gıda tüketirse, sonrasında dişlerini fırçalamayı da ihmal ederse dişlerinin çürümesi kaçınılmazdır. Hamileliğin ilk aylarında görülen kusmalardan sonra ağız bakımı çok önemlidir. Eğer ki anneler hamileliklerinde ağız bakımına gereken hassasiyeti göstermezse diş çürüklerinin artmasına zemin hazırlar.

Hamilelikte Bebek Sağlığı ve Diş Sağlığı için Neler Yapılmalıdır?

Anne, hamileliğinde dengeli beslenerek dünyaya gelecek bebeğinin de diş sağlığını koruduğunu düşünerek dikkat etmelidir. Çünkü hamileliğin 2. ayında bebeklerin diş gelişimi başlar. Fosfor, kalsiyum ve vitaminden zengin gıdaların yeterince alınması, bu süreçte oluşabilecek çürüklerin engellenmesini sağlar.

Hamilelere Diş Tedavisi Uygulanabilir mi? Bu tedaviler Neler Olabilir?

Anne adayının dişlerinde yoğun bir şekilde ağrı ve iltihap var ise, anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmadan müdahaleler yapılabilir. Farklı bir durum olmadığı sürece diş tedavisinin ve diş çekiminin herhangi bir sakıncasının olmadığını bilmek gerekir. Özellikle bu süreçte hamilelere öncelik olarak gargara önerisinde bulunulur. Annenin ise şekerli gıdalardan uzak kalması, bebeğinin sağlığı için yapılan bir destek olarak kabul edilebilir.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.