Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?
Nisan 23

Diş Eti Şişmesine Ne İyi Gelir?

 

Diş eti şişmesi, zaman zaman çok kişinin başına gelen bir durum. Peki bunun olası nedenleri ne olabilir? Öncelikle yakın zamanda neler yediğinizi, kullandığınız ilaçları bir gözden geçirmelisiniz. Yediğiniz bir yiyeceğin alerjik etkisi veya ilacın yan etkisi olarak diş eti şişmesi görülebilir. Aynı zamanda aşırı sıcak bir şey tüketmenizden de kaynaklanıyor olabilir. Bunun dışında yeni kullanmaya başladığınız diş fırçası, diş macunu gibi ağız bakım ürünleri de bu tatsız duruma sebebiyet vermiş olabilir. Öncelikli olarak sebep olmuş olabilecek etmenleri ortadan kaldırmalısınız. Sonrasında basit doğal çözümlere bir göz atalım.

Öncelikle, sorunu görmezden gelmeniz, çok yanlış bir seçim olabilir. Eğer diş etlerinizdeki şişliğin sebebi bir iltihap ise, çözümü erteledikçe sorun daha ciddileşecektir.

Diş eti şişmelerinde ilk akla gelen tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu yöntem eğer ağzınızda iltihaplı bir durum varsa, iltihaplı diş etlerinin ağrısını hafifletecektir.

Ayrıca diş etlerinizin şişmesine, bitkisel çözümlerden de faydalanmak mümkün. Zerdeçal, tuz ve hardal yağı karışımından bir macun hazırlayarak bunu diş etlerinize uygulamayı deneyebilirsiniz. Biberiye çayı ile gargara yaparak da diş eti şişkinliklerinizi dindirebilirsiniz. Bu çayı içebilir veya gargara şeklinde kullanabilirsiniz, tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Ancak bu çayın diş eti şişmesini dindirebilmesi için, kaynar halde tüketmek yerine, mutlaka soğutarak, oda sıcaklığında kullanmanız gerekmektedir.

Karanfil yağı da, diş eti şişmesine merhem olabilecek başka bir seçenek. Karanfil yağı içerisinde, antienflamatuar bileşenler bulunur. Bu özelliği ile diş etinizde oluşmuş iltihaplanmayı giderir ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Karanfil yağını bir parça pamuk yardımı ile diş etlerinize birkaç dakika masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bu masajı günde 2 defa uygulayabilirsiniz. Eğer diş etlerinize masaj yapamıyorsanız, ılık suya birkaç damla karanfil yağı damlatarak gargara da yapabilirsiniz.

Ağız Hijyenine Dikkat!

Bunun dışında diş eti şişmesinin en kısa sürede son bulması için ağız hijyeninize her zamankinden daha fazla özen göstermelisiniz. Ancak hijyen yapacağım derken, diş etlerinizi tahriş edecek ürünlerden de kaçınmalısınız. Gerekli görürseniz daha yumuşak kıllı bir diş fırçası ile, tanecik içermeyen, jel formatında bir diş macunu tercih edebilirsiniz. Ağız bakım suyu kullanacaksanız da, mutlaka alkolsüz olmasına özen göstermelisiniz.

Diş etleriniz yeniden sağlığına kavuşana kadar, beslenmenizde de bazı gıdalardan uzak durmanız faydalı olacaktır. Örneğin, diş eti şişmesini daha fazla tetiklememek için, olabildiğince meyve sebze yemeyi tercih etmelisiniz. Çay, kahve, çikolata gibi kafeinli yiyecek / içeceklerden ve kola, fanta, soda gibi gazlı içeceklerden de uzak durmak yerinde olacaktır. Alkol ve tütün, bu süreçte kesinlikle uzak durmanızı önerdiğimiz şeyler. Olabildiğince katkısız, doğal gıdalar tüketmek gereklidir. Beslenmenize ayrıca soğan ve sarımsak eklemeniz de doğal antibiyotik etkisi ile hızlıca diş etlerinizin iyileşmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca elma da önerilerimizden bir diğeri.

 

Diş etlerinde oluşan iltihaplar diş eti şişmesine direkt olarak sebep olmaktadır. Eğer dişlerinizde yada diş etlerinizde bir iltihap söz konusu ise tedaviye olarak ilk önce bu iltihabı kurutarak başlamalısınız. İltihaplarınızın kurumaması ve tedavi edilmemesi zaten diş etlerinizi şişmesi değil vücudunuzda genel bir şişme sorununa da sebep olabilir. Diş eti şişme sorunu her zaman bir hastalıktan olmak zorunda değildir fakat tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Eğer diş eti sorununuzu her şeye rağmen çözemiyorsanız mutlaka diş hekiminizden bir randevu almanızı öneririz. Şişliğin asıl sebebini diş hekiminiz tespit edecek ve diş etlerinizin sağlığına hızlıca kavuşması için yardımcı olacaktır.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.