Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

İmplant Ortodonti Diş Kliniği

İmplant Ortodonti Diş Kliniği
Nisan 13

İmplant Ortodonti Diş Kliniği

Günlük yaşantıda dişlerin görünümünün doğal olması önemlidir. Ağız ve diş sağlığı insanların gerçekleştiği faaliyetleri etkilemekle birlikte ilk izlenim üzerinde bıraktığı etkide önemsenmektedir. Kalıtsal veya çevresel faktörlere bağlı olarak kişilerin dişlerinde bozukluklar veya eksiklikler olmasına neden olmaktadır. Kişilerin genel görünümünde dişlerin etkisi oldukça büyüktür. İnsanların dişlerinin ve çene yapılarının düzgün olması psikolojik ve özgüvenlerinin yüksek olmasını sağlar. Estetik bir gülümseme ile insanların hayatta ki başarıları da artmaktadır. Aynı zamanda kalıcı olan bu tedaviler ile ömür boyu mutlu ve güzel bir gülümsemeye sahip olunması mümkündür. Ortodonti dalında insanların en sıklıkla geldiği konu dişlerin konum bozukluğuna sahip olması ve dolaylı olarak genel görünümü etkilenmesidir. Dişlerin bembeyaz ve pırıl pırıl olması hem kişilerin sağlığı için hem de estetik bir görünüm üzerinde önemli etkileri bulunur.

Diş hekimliğinde sadece ortodonti alanında uzmanlık yapmış hekimler muayene ve tedavi yapabilmektedir. Ortodonti tedavilerinde ağız ve diş bakımlarına dikkat edilmesi gerekir. Ortodonti tedavilerinin amaçları arasında dişlerin ve yüzün görünümünün düzelmesidir. Düzgün olmayan dişlerde yemek artıkları daha çok biriktiği için temizlenmesi zor olacağı gibi aynı zamanda çürümeye açık yapıdadır. Dişlerin düzgün olması hem yemek artıkların hem de diş lekelerinin daha kolay temizlenmesini sağlar. Diş temizliğinin doğru ve özenli olması ile sağlıklı gülümseme ve ağız sağlığı oluşturulmaktadır.

Ortodonti tedavileri aynı zamanda hastaların ağız kapanışının iyi olmadığı durumlar da, diş eti ve diş dizilimini düzenleyerek ileride yaşanabilecek diş eti rahatsızlıklarını en aza indirmektedir. Düzgün dizilimi olan dişler çiğneme fonksiyonunun düzgün çalışmasını sağlayarak sindirim sistemini ve beslenme alışkanlıklarını da katkı sağlar. Böylelikle insanların sağlıklı bir vücuda sahip olmalarını sağlamaktadır. Ortodonti tedavilerinin başarılı sonuçları ile hastaların kendilerine olan güvenleri artarak rahatlıkla gülümsemeleri kaçınılmazdır. Diş hekimleri tedavi sonucunda hastalarının yaşadığı mutluluktan keyif almaktadır. Ortodonti tedavisinin amacı genel görünümü düzenlerken aynı zamanda estetik bir görünüm elde edilir. Tel kullanmak istemeyen tüm hastalar için en uygun tedavi yöntemidir.

Ortodonti tedavisi dişleri ve iskelet yapısını koruyan bazen de cerrahi uygulamaların yapıldığı bir daldır. Ağrısız ve acısız tedaviler uygulanmaktadır.

  • Çarpık ve yamuk dişlerin düzeltilmesi
  • Çene şekil ve kapanış bozuklukları
  • Çenede ki yapısal bozuklukları
  • Diş teli tedavisi
  • Çene seviyesindeki farklılıklar
  • Çene kisti ve travma problemleri

Ortodonti bölümü bu konularla ilgilenmektedir. Erken yaşta uygulanan tedaviler ile ileride yaşanılacak sorunların önüne geçilmesi mümkündür. Hastanın yaşı ilerledikçe diş sorunlarının ortadan kaldırılması için cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir. Hastaların ağız ve diş sorunlarına göre tedavi şekilleri değişmektedir. Uygulanan tedaviler sabit veya hareketli olabilir. Hastalara ortodonti tedavi uygulanmadan önce ağız ve diş sorunları giderilmelidir. Sorunlar giderilmeden tedavi yapılması mümkün değildir. Ortodonti tedavisi uygulamaya başlanmadan önce hastalarının diş taşları temizlenir. Hastanın dişlerinde çapraşıklık sorunu varsa eğer braket uygulaması yapılır. Ortodonti tedavilerinin kullanım süresini diş hekimi belirlemesiyle birlikte en az bir ay kullanılması gerekir. Tedavinin kullanın süresini hastanın ağız ve diş yapısı belirlemektedir. Kullanılan kaliteli malzemeler ile uzun yıllar boyunca sağlıklı gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Hastaların erken yaşlarda aldığı önlemler ile bu sorunların hiç yaşanmaması da mümkündür. Erken yaşlarda çürüyen, kırılan ya da kaybedilen dişler çene yapısını bozmaktadır. Bu bozukluklar zamanla çapraşıklık ve çene bozukluğunu oluşturur. Ağızda kapanış bozukluğunun oluşması ile hastalar da solunum bozukluğu oluşmaktadır. Tırnak yeme, dudak emme ve uzun süreli biberon ve emzik kullanımı ile kalıcı bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunlar erken yaşlarda yapılan tedavi ve önlemler ile engellenebilir.

Ortodonti tedavilerinin uygulanmaya başladığı yaşlar genellikle 10-12 gibi ideal yaşlardır. Hastaların süt dişlerinin tamamlanması ile çene problemlerinin önüne rahatlıkla geçilebilir. Bazı durumlar da süt dişlerinin çürümesini engellemek için akışkan dolgu malzemesi ile kapatılarak dişlerin korunması da mümkündür. Bu tedavi 6-10 yaşları arasında çocuklara uygulanır. Ortodonti tedavisinde önemli olan nokta ise uygulama yapıldıktan sonra ağız ve diş bakımına dikkat edilmesidir. Diş fırçalama, ağız bakım gargaraları ve diş ipi gibi ürünler hastanın da yaşına uygun olarak kullanıldığında uzun süreli etkisi görülmektedir. Sadece uygulamada değil herhangi bir ağız ve diş sağlığı yaşanmadan da birçok sorunu engellemek kişinin kendi elindedir. Kişilerin vücut sağlığını bile etkileyen ağız bakımı, düzenli olduğu takdirde ileriye yönelik sorun yaşamaları mümkün olmamaktadır.Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.