Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Apse Olmuş Dişler Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Apse Olmuş Dişler Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi
Mart 18

Apse Olmuş Dişler Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Bir dişin veya diş etlerinin çevresinde biriken bakterilerin neden olduğu irin birikimine apse denir. Apse olmuş diş; çok hızlı bir şekilde gelişerek enfeksiyona neden olur. Gelişen bu enfeksiyon en kısa süre içerisinde tedavi edilmez ise oluşan bu bakteriler tüm vücudunuza yayılarak sağlığınızı ciddi bir oranda tehlikeye atar.

Diş Apsesi Çeşitleri

 Apse olmuş diş iki farklı şekilde ortaya çıkabilir.

  1. Periodontal (diş eti) apsesi, diş ve diş eti arasında gerçekleşen bir enfeksiyondur. Bu tip apse, diş etlerinde zaten mevcut olan enfeksiyon nedeniyle veya dişler ile diş etleri arasındaki boşluğun yetersiz temizlenmesi nedeniyle oluşur.
  2. Periapikal (diş) apse, dişin içindeki bir enfeksiyondur. Dişin kökünde başlar ve kemik boyunca yayılır. Tedavi edilmeyen diş boşluğu, yaralanma veya önceki diş çalışması nedeniyle periapikal apse oluşur.

Diş Apsesi Belirtileri: Apse Nasıl Görünür?

Apseler, çoğu zaman ağrılı bir şekilde ortaya çıkabilir. Diş apsesi, kısa bir süre içerisinde şişer, tahriş olur ve yoğun bir irinle dolu bir şekilde canınızı yakabilir. Pek çok insan muhtemelen enfeksiyondan kaynaklanan iritasyon ve tahriş nedeniyle ağzının içinde baskı hissedecektir. Apse olmuş diş yoğun bir zonklama hissi ile kendini belli edecektir. Diğer semptomlar şunları içerebilir:

  • Ateş
  • Şişmiş boyun bezleri
  • Sıcağa veya soğuğa duyarlılık
  • Ağızda kötü tat
  • Ağız kokusu

Yukarıdaki semptomlardan bir veya birkaçını hissettiğiniz anda diş hekiminiz ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

Apse Oluşumu Ciddi Bir Rahatsızlık Mıdır?

Apse bir fistül (irin boşalmasına izin veren içi boş bir tünel) haline gelebilir veya tamamen yırtılabilir. Her iki durumda da enfeksiyon çenenizden, başınızdan ve boynunuzdan başlayarak vücudunuzun diğer bölgelerine hızlı bir şekilde yayılır. Bu durumlarda çene kemiğinde bir diş kisti oluşur ve cerrahi bir operasyonla çıkarılması gerekir. Bu kistler tedavi edilmez ise kan enfeksiyonu (sepsis) yüzün yumuşak dokularına yayılır ve yaşamı ciddi anlamda tehdit eder.

Bunun dışında apse olmuş diş enfeksiyonu ağzın dışında da yayılma durumu gösterirse; kişinin beyin apseleri; endokardit (kalpte enfeksiyon), pnömoni veya diğer ciddi komplikasyonları yaşayabilir.