Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Yaygın Diş Fırçalama Hataları

Yaygın Diş Fırçalama Hataları
Mart 18

Yaygın Diş Fırçalama Hataları

Dişlerinizi fırçalamak diş çürümesini ve dişeti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Yayın diş fırçalama hataları yüzünden sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmanız engellenmektedir.

Dişlerinizi nasıl fırçalayacağınızı hiç düşündünüz mü? Aşağıdaki diş fırçalama hatalarından herhangi birini yapıyor musunuz?

Dişlerinizi Nasıl Fırçalarsınız: Doğru Tekniği Kullanmak

İyi ağız bakımının en önemli kısmı dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınızı bilmektir. Gelişigüzel fırçalanmış dişler yaygın diş fırçalama hataları arasında yer alır. Ne kadar meşgul olursanız olun, dişlerinizi doğru fırçalamak için zaman ayırmak, ağzınızı sağlıklı tutmak için çok önemlidir.  En yaygın diş fırçalama hatalarından biri de çok sert fırçalamaktır. Dişlerinizi temizlemek için onlara zarar vermek ileride diş etleriniz için bazı problemlere yol açabilir.

  1. İleri geri hareket yerine, fırçanızı diş etlerinden başlayıp aşağıya doğru küçük, dairesel hareketlerle hareket ettirmeyi deneyin.
  2. Tüm yüzeyleri fırçaladığınızdan emin olun.
  3. Yumuşak Dokuları Atlamayın

Dişlerinizin çiğneme yüzeylerine odaklanmak kolaydır, çünkü yiyeceklerin sıkıştığı yer orasıdır. Böyle düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yalnızca dişlerinizin çiğneme yüzeylerine odaklanmak, bakterilerin olduğu bölgeyi es geçmenize neden olacaktır.  

Diş eti çizgisine çok fazla bakteri takıldığını biliyor muydunuz? Dişinizle bakterilerin sevdiği diş eti dokusu arasında küçük bir boşluk vardır. Diş etlerinizi fırçalamazsanız, bakterilerin etrafa yapışmasına ve sorun yaratmasına izin vermiş olursunuz.

Bakterilerin takılmayı sevdiği yerlerden bahsetmişken, dilinizi unutmayın! Dilinizin temizliğini atlamak büyük bir diş fırçalama hatasıdır. Bakteri birikimini ortadan kaldırmak için bir dil kazıyıcı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Dişlerinizi Ne Zaman Fırçalamalısınız: Zamanlama Önemlidir

Dişlerinizi ne zaman fırçalanacağınızı bilmek, iyi bir ağız bakımı rutini oluşturmak için oldukça önemlidir. Kötü zamanlamanın, yaygın diş fırçalama hataları arasında yer aldığını biliyor muydunuz?

Günde en az iki kez fırçalamanız tavsiye edilir. Çoğu insan sabahları ve geceleri dişlerini fırçalamayı tercih eder, Bazı durumlarda, özellikle belirli yiyecek veya içeceklerle yemek yedikten veya içtikten sonra dişlerinizi fırçalamayı tercih edebilirsiniz. Ancak, bir ara öğün veya yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak yanlış olabilir. Elbette, dişlerinizi fırçalamak, yiyecek parçacıklarını yerinden çıkarmanın ve ağız kokusuyla mücadele etmenin harika bir yoludur. Ancak istenmeyen sonuçlar da doğurabilir.

Yemek yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçaladığınızda, tükürüğünüzün işini yapma şansı olmadığı için yemeğinizdeki asitler hala daha ağzınızın içindedir. Dolayısıyla tükürüğünüzün işlevini yerine getirmesi için yemek yedikten sonra15 ila 20 dakika beklemeli ve sonrasında dişlerinizi fırçalamalısınız.

Dişlerinizi Ne Kadar Fırçalamalısınız?

Dişlerinizi ne kadar süreyle fırçaladığınız, onları ne zaman fırçaladığınız kadar önemlidir. Yaygın diş fırçalama hataları arasında bu süreci aceleye getirmek de alır. Ne kadar meşgul olursanız olun, fırçalama esnasında 2 dakika ayırmalısınız. Hedefe ulaşmakta zorlanıyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç tavsiyemiz var:

  • Bir zamanlayıcı kullanın. Bir kum saati alın veya zamanlayıcıyı telefonunuza ayarlayın.
  • Yaklaşık iki dakikalık bir şarkı seçin ve fırçalarken çalın.
  • Bazı elektrikli diş fırçalarında yerleşik zamanlayıcılar olduğu için elektronik fırçaları kullanabilirsiniz.

Ağız bakımı rutininizde gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, diş ipi kullanmayı ve günde en az bir kez gargara yapmayı unutmayın. Her gün biraz daha fazla ağız bakımı ile diş sağlığınızı koruyun!

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.