Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Bebeklerde Diş Çürüğü

Bebeklerde Diş Çürüğü
Mart 18

Bebeklerde Diş Çürüğü

Diş çürüğü, küçük çocuklarda uzmanların söylediği gibi salgın oranlarına ulaşacak kadar yaygın bir durumdur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 2-11 yaş arası çocukların yaklaşık % 42'si süt dişlerinde çürükler yaşarken, 6-11 yaş arası çocukların % 21'i kalıcı dişlerde çürük semptomları gösterirler. Bebeklerde diş çürüğü sağlıklı dişlere sahip olma ihtimalinden ziyade çok daha kötücül sonuçlarla karşı karşıya gelinmesine sebebiyet verebilir.  

Küçük Yaşlarda Yaşanan Diş Çürüğü Sonuçları

Bebeklik dönemlerinde meydana gelen diş çürüğü; dişten sinire oradan da kan dolaşımına etki edebilir. Ağızdaki zararlı bakterilerin birikmesinden kaynaklanan bu durum; bebek yaşlarında meydana gelirse hayati derecede önemli problemlere yol açacaktır.

Durumun ciddiyetini şu şekilde örneklendirecek olursak: Maryland'de 12 yaşındaki bir çocuk, apse olmuş bir dişin bakterisinin, beynine yayılması sonucu 2007 yılında vefat etmiştir.  Ayrıca, süt dişleri çocuklar için sadece düzgün çiğneme yetisi veya düzgün konuşabilmek için değil; aynı zamanda kalıcı dişlerin sağlıklı olmasını sağlamak için de çok önemlidir. Süt dişleri olmadan daimi dişler kalabalık veya orantısız olarak büyüyebilir.

 

Bebeklerde Diş Çürümesinin Nedenleri

Bebeklerde diş çürüğü; şeker ve bakteri karışımının bir araya gelmesinden kaynaklanabilir.  Bebeğinizin tükettiği mama veya meyve suyu gibi bazı sıvılar zararlı şekerler içerebilir. Çocuğunuzun ağzını düzgün bir şekilde temizlemediğiniz taktirde; bu şeker, bebeğinizin ağzında bakterilerin büyümesine neden olur. Bu da bebeğinizin dişlerine zarar verebilecek çok tehlikeli bir asit üretir.

Diş çürüğünün ilk belirgin işareti, diş etlerinin çevresinde görülen beyaz renkli lekeler olacaktır. Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını korumak için 1 yaşını doldurmadan önce muhakkak bir diş hekimine görünmesini tavsiye ederiz.

Ayrıca, 2 yaşına kadar olan bebeklerin ağız ve diş sağlığı için bazı ipuçları ise şöyle:

  • Bebeğinizin ağzını ve diş etlerini yıkarken yumuşak bir bez veya bebek diş fırçasıyla temizleyin.
  • Dişler çıktıktan sonra, ağızlarını günde iki kez temizlemek için uygun bir diş macunu kullanın.
  • Bebeklerde diş çürüğü problemlerinin en belirgin nedeni uyumadan önce verilen şekerli besinlerdir. Uyumadan önce bebeğinize şeker veya karbonhidrat ağırlıklı yiyecek veya içecekler vermemelisiniz.
  • Emzikleri çok şeker içeren hiçbir şeye batırmayın.
  • Bebeğinizin biberonunu tatlı sıvılarla doldurmayın.
  • Bebeğinizin biberonla uyumasına izin vermeyin.
  • Yaklaşık 2 yaşına gelene kadar bebeğinizi biberonlardan ayırmaya çalışın.

Çocuğunuz büyümeye başladığında, diş sağlığının devamlılığını sağlamak için diş ipi kullanmak, düzenli diş fırçalamak ve düzenli diş hekimi ziyaretleri hayati önem taşır.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.