Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

E-Sigaralar ile Ağız ve Diş Sağlığı İlişkisi

E-Sigaralar ile Ağız ve Diş Sağlığı İlişkisi
Mart 18

E-Sigaralar ile Ağız ve Diş Sağlığı İlişkisi

Elektronik sigaralar, geleneksel sigaraya çok popüler bir alternatif haline geldi. Birçok sigara içicisi, çeşitli nedenlerle e-sigaraya başvurmuştur. E-sigaralar ile ağız ve diş sağlığı ilişkisi hakkında söylemek istediğimiz bazı şeyler var.  Elektronik sigaralar da ağız sağlığınız için yüksek bir risk oluşturuyor mu? Birlikte inceleyelim!

Geleneksel Sigaralar

E-sigaralar ile ağız ve diş sağlığı ilişkisi konusuna değinmeden önce, sigaranın dişlere niçin zarar verdiğini açıklamak istiyoruz. Sigara içmek dişlerde renk değişikliğine (sarı), plak oluşumuna, ağız kokusuna ve kansere neden olabilir. Bu istenmeyen etkilere neden olan birkaç faktör vardır: Dumanın kendisi renk değişikliğine neden olur. Amonyak, karbon monoksit ve aseton gibi kimyasallar bu dumanın içinde bulunmaktadır. Dolayısıyla tüketim halinde geride pis bir kalıntı bırakır. Kalıntı dişlerinize yapışır ve nihayetinde dişlerde estetik olmayan lekeler bırakır. Yani dumanın içindeki kimyasallar diş sağlığı sorunlarının en temel kaynağıdır. Sigaranın içinde sadece ağız ve diş sağlığı sorunlarına değil, akciğer kanseri gibi genel sağlık sorunlarına da neden olan birkaç başka zararlı kimyasal maddeler bulunmaktadır.

E-Sigaralar

E-sigaralar ile ağız ve diş sağlığı ilişkisi hakkında bilmeniz gereken ilk şey, bu cihazların duman üretmek yerine buhar üretiyor olmalardır. Herhangi bir e-sigara içerken soluduğunuz buhar, geleneksel bir sigaranın içerdiği zararlı kimyasalların hiçbirini içermez. Bu cihazlar solunduğu zaman; buhara dönüşen sıvı bir nikotin, damıtılmış su, tat verici bileşenler ve bazı başka kimyasal maddelerden oluşan bir karışımı kullanır. Bu sıvı bileşenler herhangi bir diş renginin solmasına, plak oluşumuna veya ağız kokusuna neden olmaz. Ancak yine de nikotin solumak tükürük üretme yetinizi engelleyecektir. Bu da sizi uzun vadede ağzınızın içinde oluşacak bakteri birikimine, ağız kuruluğuna ve diş çürümesine duyarlı hale getirebilir. Bununla birlikte, e-sigaranızda ne kadar nikotin kullanacağınızı seçebilirsiniz. Sigara içmek elbette her yönüyle tüm vücuda zarar verecek bir alışkanlıktır. Ancak yine de bu zararlı tiryakiliğinizden vazgeçemiyorsanız, geleneksel sigaralar yerine elektronik sigaraları tercih etmenizi öneriyoruz. 

Sonuç Olarak: E-sigaralar, ağız ve diş sağlığı konusunda normal sigaralara göre daha az zararlıdır. Ancak dediğimiz gibi her iki seçenekte uzun vadede tüm vücut sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.