Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Tükürük Ve Ağız Sağlığı İlişkisi

Tükürük Ve Ağız Sağlığı İlişkisi
Mart 15

Tükürük Ve Ağız Sağlığı İlişkisi

Tükürük, insan hayatında sindirime ve ağız sağlığının korunmasına yardımcı olan önemli, berrak bir sıvıdır. Bu sıvı, sindirime yardımcı olmanın yanı sıra; ağzınızın nemli ve rahat kalmasına da olanak sağlar. Tükürük ve ağız sağlığı ilişkisi genel olarak;  mikroplarla, ağız kokusuyla, diş çürümesiyle ve diş eti hastalıklarıyla savaşarak gerçekleşmektedir.

Yeterli tükürük üretmemek, dehidrasyon, ilaçlar ve bazı hastalıklardan kaynaklanabilen ağız kuruluğuna neden olur. Aşırı tükürük salgısı olarak bilinen çok fazla tükürük üretmek, baharatlı yiyecekler yemek veya hamilelikle geçici olarak tetiklenebilir. Kronik hipersalivasyon, altta yatan bir durumun işareti olabilir.

Tükürük Nedir?

Kısacası tükürük , ağzınızdaki bezlerin oluşturduğu berrak bir sıvıdır. Tükürüğün işlevi sindirim sürecini başlatmaktır; ancak ağız sağlığı için de önemlidir.

Tükürüğün yaklaşık %98'i sudur. Ayrıca elektrolitler, mukus, antibakteriyel bileşikler ve enzimler içerir. Tükürükteki spesifik bir enzim, sindirim sürecini başlatmak için nişastaları parçalayan amilazdır.

Tükürük Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?

İnsanların her yanakta, ağzın altında, ön dişlerin yanında ve çene kemiğinin yakınında bulunan altı büyük tükürük bezi vardır. Ayrıca bunların dışında da yüzlerce küçük tükürük bezi vardır. Tükürük, bezler olarak bilinen tüpler aracılığıyla taşınır.

Tükürük ve ağız sağlığı ilişkisi süresinde tükürük üretimi çiğneme ile tetiklenir. Çiğneme eyleminde, kaslar tükürük bezlerini sıkıştırır ve bu da tükürüğü ilgili kanallardan iter. Ne kadar çok çiğneme durumu yaşarsanız, o kadar fazla tükürük türetirsiniz. Bununla birlikte; sert şekerleri emmek de tükürük üretimini tetikleyebilir.

Tükürüğün Ağız Sağlığı İçin Önemi Nedir?

İnsan vücudu, çoğunlukla öğleden sonra olmak üzere günde 2-4 litre arasında tükürük üretebilir.

  • Tükürük, kuruluğu önleyerek ağzınızın rahat olmasını sağlar.
  • Çiğneme, tatma ve yutma eylemleriniz, tükürükler sayesinde vuku bulmaktadır.
  • Tükürük, yemek yedikten sonra dişlerdeki yiyecek ve kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur.
  • Kalsiyum, florür ve fosfat iyonları içerdiğinden dişleri güçlendirir.
  • Tükürükteki antibakteriyel bileşikler, mikroplarla ve ağız kokusuyla savaşmaya yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan protein ve mineraller diş minesini korur. Bu da tükürük ve ağız sağlığı ilişkisi konusunda en önemli detayıdır. Çünkü yeterli tükürük salgısı, diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına karşı yüksek oranda koruma sağlar.
  • Tükürük ayrıca ağzınızda uygun pH dengesini korumanın da önemli bir anahtarıdır.

 

 

Yeterli Miktarda Tükürük Salgılanmaması

Yeterince tükürük salgılayamadığınız taktirde, ağız kuruluğu yaşarsınız. Bu, ilk etapta çok fazla önemli gibi görünmese de; kronik olarak ağız kuruluğu yaşamanız ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tükürük ve ağız sağlığı ilişkisi ile ilgili şunu söyleyebiliriz ki; yeterli tükürük üretememek, mikropların ve bakterilerin ağzınızda gelişmesine; dolayısıyla ağız kokusuna, diş çürümesine, diş eti hastalığına, enfeksiyonlara ve tat alma hissinin azalmasına neden olabilir.

Çoğu durumda, tükürük bezlerini uyarmak için ağız kuruluğu semptomlarını tedavi etmek için bol su içmek veya şekersiz sakız çiğnemek gibi eylemlerde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, ağız kuruluğunuz kronikleşirse, yaşam tarzınızda, ilaçlarınızda veya altta yatan koşullar için tedavinizde değişikliklere gitmeniz gerekebilir.

Aşırı Tükürük Üretimi Sonucunda Ne olur?

Hipersalivasyon olarak bilinen aşırı tükürük üretimi genellikle geçicidir ve bazı ilaçlar, oral enfeksiyonlar, asit reflü ve hatta hamileliğin ortak bir yan etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir veya daha fazla bezin aşırı aktif olması nedeniyle oluşur. Hipersalivasyon, baharatlı yiyecekler yemeniz sonucunda bile tetiklenebilir. Bununla birlikte, hipersalivasyon kronikse ve günlük yaşamınızı etkiliyorsa, daha ciddi bir durumun işareti de olabilir. Hipersalivasyonla bağlantılı olarak çatlamış dudaklar, ağız kokusu, dehidrasyon veya konuşma güçlüğü fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizle görüşmenizi öneririz. 

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.