Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Kötü Ağız Sağlığı Genetik mi?

Kötü Ağız Sağlığı Genetik mi?
Mart 15

Kötü Ağız Sağlığı Genetik mi?

Anodonti, bir veya daha fazla dişin doğuştan yokluğudur. Eksik dişlerin yerine konması veya arka dişleri öne doğru hareket ettirerek boşluğun kapatılması için bazı seçenekler vardır. Kötü ağız sağlığı, çarpık dişler, diş çürümeleri ve renksiz dişler genellikle genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanıza, diş ipi kullanmanıza rağmen mükemmel bir gülüşe sahip olmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bilim, ağız ve diş sağlığının genetik bir bileşeni olduğuna dair bazı kanıtlar ileri sürmüştür.

Kötü Dişler Genetik mi?

Ön dişleriniz arasında boşluk mu var? Ağız bakımı rutininiz konusunda gayretli olmanıza rağmen çürük oluşumuna engel olamıyor musunuz? Çarpık dişlerinizin nedeni genetik faktörler mi? Bu sorulara cevabımız, evet olacaktır. Kötü ağız sağlığı nedenlerinin arasında genlerinizin aktif bir rolü vardır.

Diş çürümesine, ağzımızdaki farklı bakteriler neden olur. Diş minesinin aşınmasından sorumlu olan bakteriler genellikle tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde bulunurken, çoğu zaman bazı ilgili genetik bileşenlerden de kaynaklanabilir.Genler, dişlerimizin gelişimini kontrol ettiğinden; her birimiz  bakterilere karşı farklı dirençler gösteririz.  

Örneğin: Çoğu zaman çarpık dişlere sahip olmanızın nedeni, genetik faktörlerdir; fakat parmak emme gibi bazı negatif alışkanlıklar da ağız ve diş yapısında farklılıklar oluşmasına neden olabilir.

 

Gingivitis Kalıtsal mıdır?

Kötü ağız sağlığı ile ilişkili olan diş eti hastalıklarına veya periodontal hastalığa çoğu zaman plaklar neden olur. Yine de birçok durumda olduğu gibi diş eti iltihabı geliştirip geliştirmeyeceğinizi belirleyen başka faktörler de vardır. Tütün kullanımı ve yetersiz beslenme gibi yaşam tarzı seçimleri, diş eti hastalığına yakalanma riskinizi artırabilir; ancak aynı zamanda genetik bileşenleri de içerebilir.

Araştırmalar, bazı kişilerin diş genetiğine bağlı olarak diş eti hastalığına yakalanma olasılığının daha yüksek olabileceğini; fakat bunun daha çok genlerin ve yaşam tarzının bir kombinasyonu olduğunu ileri sürüyor. Erken müdahale, genetik ve çevresel faktörlerden bağımsız olarak diş eti hastalığını önlemede konusunda en iyi şansınızdır.

Doğuştan Eksik Dişler

Kojenital diş eksikliği; insanlarda sıklıkla karşılaşılan bir veya daha fazla dişin doğuştan olmaması durumudur. Kötü ağız sağlığı ile ilişkili olabilen ve Anomali olarak tanımlanan bu durum; en sık üst yan kesici dişlerde ve alt küçük azı dişlerinde görülür. Hatta bazı insanlar, 20'lik dişleri olarak da bilinen üçüncü azı dişleri olmadan doğacak kadar şanslı olabilirler. Bu durumlarda tedavi seçenekleri eksik olan dişin türüne ve hastanın ağız anatomisine göre değişiklik göstermektedir.

  • Protez diş veya dişleri barındıracak şekilde boşluk açılabilir.
  • Arka dişler, boşluğu kapatmak ve köpek dişlerinin yan kesici dişlerin yerini almasına izin vermek için ileri doğru hareket ettirilebilir.
  • Bir alanı açma ve diğerini kapatma kombinasyonu kullanılabilir.

Dişleriniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bilim, birçok yaygın hastalığa birden fazla genin ve çevresel faktörlerin birleşiminden kaynaklandığını öne sürüyor. Diş eti hastalığı geliştirip geliştirmeyeceğinizi veya çarpık dişleri düzeltmek için diş tellerine ihtiyaç duyup duymayacağınızı belirleyecek bir genetik test olmasa da, kötü ağız sağlığı sorunlarının çoğunu önlemek veya düzeltmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

  1. Önleyici bakım, dişlerinizi ve diş etlerinizi korumanın ilk adımıdır. Düzenli kontroller ve profesyonel diş temizliği ile tamamlanan iyi bir ağız bakımı rutini benimseyin .
  2. Diş telleri ve ortodonti hizalama sorunlarını düzeltebilir, sapmaları düzeltebilir ve hatta dişleri travmatik yaralanmalardan koruyabilir.
  3. Diş implantları ve protezler ve köprüler gibi protez seçenekleri, eksik dişlerin yerini alabilir veya en azından boşlukları kapatabilir.

 

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.