Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Diş Kaplamalar Minör Ortodonti Alternatifi

Diş Kaplamalar Minör Ortodonti Alternatifi
Mart 11

Diş Kaplamalar Minör Ortodonti Alternatifi

Dişleriniz arasındaki küçük boşluktan rahatsız mısınız? Hafif çarpık dişleriniz var ama ortodonti ile uğraşmak istemiyor musunuz? O zaman biraz da diş kaplamalar hakkında  konuşalım. Çok daha basit bir alternatif düşünün. Pek çok insanın çarpık dişler için diş telleri yerine, diş kaplamaları kullanmayı tercih ettiğini biliyor muydunuz?

Diş kaplamalar porselen veya rezin kompozitten özel olarak üretilir ve daha sonra görünümünü değiştirmek için dişlerinizin yüzeyine yapıştırılır. Kaplamalar genellikle kalıcı bir çözüm olsa da, geçici ve hatta çıkarılabilir seçenekleri de bulunur. Diş kaplamalarının bakımı, doğal dişlerinizin bakımı ile aynıdır. İyi ağız bakımı alışkanlıklarını takip edin ve kontroller ve temizlik için düzenli olarak diş hekiminizle randevulaşın.

Diş Kaplama Nedir?

Genellikle porselen veya reçine kompozitten yapılan diş kaplamalar, estetik olmayan görünüşü değiştirmek için dişinizin veya dişinizin yüzeyine yapıştırılan ince, özel yapım kabuklardır. Porselen kaplamalar, leke tutmaz ve doğal dişleri reçine kaplamalardan daha iyi taklit ederler. Maliyet olarak biraz daha yüksek fiyatlıdır.  

Diş kaplamalarının düzeltebileceği bazı sorunlar:

 • Renksiz veya lekeli dişler
 • Yontulmuş veya kırılmış dişler
 • Düzensiz veya düzensiz şekilli dişler
 • Dişlerindeki boşluklar
 • Yanlış hizalanmış dişler
 • Dişlerinizde hafif kusurlar

Doğal dişlere benzemeleri; ancak lekeye karşı çok daha dayanıklı oldukları için kaplamaların pek çok faydası vardır.

Çıkarılabilir Kaplamalar Vs. Kalıcı Kaplama

Genellikle, kaplamalar gülüşünüzdeki küçük kusurlara kalıcı bir çözümdür; ancak taahhütte bulunmaya tam olarak hazır olmayan kişiler için geçici ve hatta çıkarılabilir seçenekler de vardır.

 • Kalıcı kaplamalar, gülümsemelerini düzeltmek isteyen kişiler için en yaygın seçenektir. Kişiye özel hazırlandığı için doğal dişlere benzerler. Kalıcı kaplamalar çok güçlü olup; dişlerinizden çıkma ihtimali çok nadirdir.
 • Geçici kaplamalar daha ucuz seçeneklerdir. Reçineden yapılırlar ve kalıcı kaplamalara göre şekil ve renklerde daha sınırlıdırlar.

Kaplamaların Bakımı

Diş kaplamalar değiştirilmeden önce 7 ile 15 yıl dayanabilir. Çoğu zaman ek bir bakıma ihtiyaç duyulmaz; ancak siz yine de ağız sağlığı hijyeninize öen göstermeyi ve düzenli olarak hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin. Bu arada; tıpkı doğal dişleriniz gibi kaplamaların da kahve veya şarap gibi yiyecek ve içeceklerle lekelenebileceğini unutmayın.

İster porselen ister kompozit kaplama arıyor olun;  Alyadent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, sizi basit ve üç aşamalı bir işlemle karşılayabilir.

 1. İlk konsültasyon, özel kaplamalarınıza mükemmel uyumu belirlemek için ölçüleri veya röntgenleri içerecektir.
 2. Daha sonra kaplamaların yapıştırılması için dişleriniz hazırlanacak ve bu tamamlandıktan sonra ek bir ölçü alınacaktır. Bu izlenim laboratuvara gönderilecek ve kaplamalar oluşturulacaktır.
 3. Son adımınız, ışığa duyarlı bir reçine kullanarak yeni kaplamalarınızın doğal dişlerinize yapıştırılmasını içerecektir.

 

 

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.