Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Yaşlılar İçin Ağız Bakımı İpuçları

Yaşlılar İçin Ağız Bakımı İpuçları
Mart 11

Yaşlılar İçin Ağız Bakımı İpuçları

Yaşlılar için ağız bakımı ipuçları ile hareket etmek tüm sağlık açısından yadsınamaz bir gerçektir. Yaşlı yetişkinler, ağız kuruluğu ve kök çürümesi gibi farklı ağız rahatsızlıkları geliştirebilirler. Yaşlanma, vücudu birçok yönden değiştirse de; ancak kronik hastalıklar ve ilaçlar, yaşlı yetişkinlerde ağız sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Ağız bakımı yaşlılar için biraz farklıdır. Ağız bakımı rutininizde yapılacak küçük değişiklikler doğal dişlerinizi daha uzun süre koruyabilir. Protezler, eksik dişlerin yerine konması için mükemmel bir seçenektir. Yaşlandıkça bedenlerimiz değişir ve gençliğimizden çok daha özenli bir şekilde bakılması gerekir. Bunun bir kısmı farklı şekilde egzersiz yapmak, diyetlerimizi değiştirmek ve hatta yeni bir ağız bakımı rutini geliştirmek olabilir. Günümüzde insanlar, doğal dişlerini her zamankinden daha uzun süre koruyabiliyor; ancak yaşlandıkça gerekli bakımı yapmak sizi birçok hastalık riskinden uzaklaştıracaktır.

Yaşlılar için Yaygın Ağız Bakımı Sorunları

Pek çok hikayeye ve efsaneye rağmen, yaşlanmayı önlemek için sihirli bir gençlik kaynağı veya özel bir formül maalesef bulunamadı. İnsan vücudu zamanla değişir. Artrit gibi, insan dişleri ve diş etleri de yaşlanmayla ilişkili koşullar geliştirebilir. Yıllar boyunca çiğnediğiniz tüm yiyecekleri ve ağzınızdan geçen tüm asitli, şekerli içecekleri düşünün. Dişleriniz ve çeneniz artık tamamen bunlar doğrultusunda şekillenmiştir. Yaşlılar için ağız bakımı hakkında bilgi vermeden önce biraz sorunlardan bahsedelim.

Bazı hastalıklar herhangi bir yaşta herkesi etkileyebilir; ancak diğer durumlar daha çok yaşlanmayla ilişkilendirilir veya diyabet gibi kronik rahatsızlıkların uzun süreli varlığından kaynaklanır. Belki kanseri yendiniz veya diyabet ya da kalp hastalığını yönetmek için yıllarca mücadele ettiniz. Belki de gençliğinizde bir spor etkinliğinde yaralandınız ve şimdi koyulaşan veya gevşeyen dırdırcı bir dişiniz var.  Yaşlıların baş etmekte zorlandı bazı diş hastalıkları ise şöyle:

 • Periodontitis, diş kaybına yol açabilen ve genellikle sadece yetişkinleri etkileyen bir diş eti enfeksiyonudur. Zamanla meydana gelir, genellikle plak oluşumunun neden olduğu yavaş bir bozulmayı içerir. Ağız kuruluğu, atlatılmış kanser hastalığı, otoimmün hastalıklar veya ilaçların yan etkilerinden kaynaklanabilir.
 • Yaşlılar için ağız bakımı rutinlerinde aşınmaya karşı koruma çalışmaları da yer almaktadır. Aşınma ve yıpranma, insan yaşamı boyunca yavaş yavaş oluşur. Ancak belirli yiyecek ve içecekleri tüketmek, kötü ağız bakımı ve sigara içilmesi belirtileri daha da tetikleyebilir.
 • Tat duyusu bazı hastalıklardan ve ilaçlardan etkilenebilir.
 • Kök çürümesine, diş etlerinin korunmasız kökün açığa çıktığı noktaya kadar çekilmesi neden olur.
 • Düzensiz ısırıklar, bir diş kaybedildiğinde ve yerine konulmadığında diğer dişlerin hareket etmesine ve yerinden kaymasına izin vererek meydana gelebilir.
 • Pamukçuk, Candida albicans mantarının aşırı büyümesini tetikleyen hastalıklar veya ilaçlardan kaynaklanabilir.

Bu koşullar korkutucu görünse de genellikle tedavi edilebilir. İlaçlarınızda veya günlük rutininizde bazı değişiklikler yapmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Yaşlılar için ağız bakımı rutinlerde, gülüşlerini sağlıklı tutabilecekleri birkaç ipucu vereceğiz.

Yaşlı Yetişkinler İçin Ağız Bakım İpuçları

Yaşlılar için ağız bakımı; ergenler ve genç yetişkinler için ağız bakımı rutinlerinden biraz farklıdır. Günlük ağız bakımı çalışmalarınızı düşünmek için biraz zaman ayırın ve bazı iyileştirmeler yapabileceğiniz öneriler için aşağıdaki listemize bir göz atın!

 1. Dişlerin, diş etlerinin ve hatta dilinizin tüm yüzeylerini kaplamak için tam iki dakika hafifçe fırçalamayı unutmayın!
 2. Diş fırçanızın tam olarak kapatamadığı dişleriniz arasındaki dar boşluklara ulaşmak için günlük diş ipi kullanın.
 3. Florürlü diş macununa geçin veya günlük rutininize florürlü durulamayı ekleyin.
 4. Tütünü bırakın. Dumansız tütün bile ağzınızın sağlığını etkileyebilir.
 5. Daha fazla su için. Yeterince su tüketimi, bazı ilaçların etkilerini dengelemeye ve ağız kuruluğuyla mücadeleye yardımcı olabilir.
 6. Plak oluşumunu sınırlamak için antibakteriyel bir gargara deneyin.
 7. Kontrol edilmezse ağzınızda iltihaplanmaya neden olabilecek diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumları yönetin.
 8. Dişleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun ihtiyaç duyduğu doğru besinleri aldığınızdan emin olmak için çok fazla meyve ve sebze tüketin.

Diş takviyeleri yaşlı yetişkinler için faydalı olabilir. Kalsiyum sağlıklı dişlerin oluşmasına ve korunmasına, fosfor dokuları onarmaya ve dişleri güçlü tutmaya, D vitamini ise vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. C vitamini dolaşımı iyileştirir ve A Vitamini dokular ile mukoza zarlarını korumaya yardımcı olur. Son olarak; ortalama altı ayda bir diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.