Çalışma Saatleri Hafta İçi Saat 10.00- 23.00 Hafta Sonu 10.00-22.00
Randevu Al

Doğru Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalı?
Mart 11

Doğru Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalı?

Herkesin merak ettiği bir şey var: Doğru diş fırçası seçimi nasıl olmalı? Marketlerde, eczanelerde dikkatinizi muhakkak çekmiştir. Diş fırçası almaya gittiğinizde, ilgili reyonda düzinelerce farklı çeşitte satışa sunulmuş diş fırçalarını görürsünüz. Her marka, doğru olanı seçmeyi zorlaştıran bir dizi renk, stil ve kıl seçeneği sunar.

Diş fırçanızın rengi sizin için önemli olsa da kıl türü kadar önemli değildir. Kıllar arasındaki farkı anlamak, diş fırçası koridorunda geçirdiğiniz sürenin kısaltılmasına ve ağzınızın sağlığına yardımcı olmasına ciddi oranda katkı sağlayabilir!

Sert Kıllı Diş Fırçaları

Modern diş fırçası kılları naylondan yapılmıştır ve üç ana sınıfa ayrılır - yumuşak, orta ve sert. Dikkatle incelerseniz; bazı markalarda ekstra yumuşak kılların da yer aldığını görebilirsiniz.

Doğru diş fırçası seçimi sırasında ilk dikkat etmeniz gereken şey, kıl türü olacaktır. Sert kıllı veya ekstra sert diş fırçaları diğer stillere göre daha az yaygındır. Plak ve yiyecek kalıntılarını en iyi şekilde temizleyen sert kıllar; dişlere, birçok profesyonel yarardan çok zarar da verebilmektedir. Sert kıllar kullanmak diş etlerine zarar verebilir ve özellikle fırçalarken çok fazla baskı kullanılması durumunda diş etlerinin aşınmasına neden olabilir. Sert kıllar, özellikle aşındırıcı bir diş macunu ile eşleştirildiğinde diş minesini olumsuz etkileyecektir.

Orta Yumuşaklıktaki Kıllar

Orta kıllı diş fırçaları, yumuşak ve sert kıllar arasında bulunur. Kalıntıları giderecek kadar sertlerdir; ancak diş minesine zarar vermeyecek kadar da yumuşaklardır. Yine de orta sertlikte kıla sahip bir diş fırçası kullanırken de diş etlerinize dikkat etmeniz gerekir.

Yumuşak Kıllı Diş Fırçaları

Yumuşak kıllar genellikle herkes yönelik oldukları için tavsiye edilmektedir. Diş etlerine karşı naziktirler ve diş minesine zarar vermezler. Ancak şöyle bir handikabı vardır: Fırçalamayı yeterli bir şekilde yapmazsanız, tüm plak ve yiyecek kalıntılarını temizleyemezsiniz.

Ekstra Yumuşak Kıllar Hakkında Bir Not: Piyasada, ekstra yumuşak kıllı diş fırçaları da mevcuttur. Hassas diş etleri veya minesi olan kişiler için doğru diş fırçası seçimi ekstra yumuşak kıllı olanlardan yana olmalıdır.

Sağlıklı Bir Ağız İçin Diş Fırçası İpuçları

Doğru diş fırçası seçimi, ağız ve diş sağlığı için tek başına yeterli değildir. Diş fırçanızı temiz tutmak, ağzınızın sağlığı için çok önemlidir. Dişlerinizde kirli, aşınmış bir diş fırçası kullanmak istemeyeceğinizi umuyoruz...

  1. Diş fırçanızı her kullanımdan sonra en az bir dakika ılık su altında çalıştırarak temizleyin. Fırça temizliğinize zaman ayırmak; diş macunu birikimini, kalıntıları, bakterileri ve mikropları temizlemek anlamına gelir.

  1. Diş fırçanızı en hijyenik şekilde saklayın. Bir rafta veya bardakta dik tutun, böylece kullanımlar arasında havada kurumaya bırakılır. Seyahat ederken dahi diş fırçanızı hava geçirmez bir kapta saklamamaya dikkat edin.
  2. Diş fırçanıza ne kadar önem verirseniz verin, muhakkak değiştirilmesi gerekir. Diş fırçanızı her 3-4 ayda bir veya gribal hastalıklardan sonra değiştirmelisiniz.

Unutmayın, iyi bir ağız bakımı rutini aynı zamanda diş hekimine yapılan düzenli ziyaretleri de içerir. Dişlerinizi profesyonelce temizletmenin yerini hiçbir şey tutamaz.

 Cevabınızı bulamadınız mı? Sorunuzu gönderin.